Temperatura: 2°C Miasto: Chojna
Ciśnienie: 999 hPa Wiatr: 19 km/h
Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte będą hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe; ograniczona będzie działalność galerii handlowych; dzieci z najmłodszych klas wrócą do zdalnej nauki.
Prawdopodobnie modernizacja mostów Siekierki – Neurüdnitz i przystosowanie dla turystyki rowerowej idą ku końcowi, ponieważ władze kręcą już film promocyjny. Marszałek Olgierd Geblewicz, wicestarosta Ewa Dudar i burmistrz Adam Zarzycki oraz cała ekipa w czwartek spotkali się w okolicy przeprawy na Odrze.
Na sesje w czwartek 25 lutego 2021 r. przygotowano kilkanascie punktów, w tym 11 uchwał. Dla jednych są to sprawy ważne, a dla innych, mniej istotne. Porządek obrad XXX sesji Rady Miejskiej w Chojnie (pocz. o gdz. 14) poniżej.
Dziś, 16 lutego 2021 r. został podpisany list intencyjny dotyczący realizacji działań zmierzających do budowy tras rowerowych na terenie gminy Cedynia. Na dokumencie podpisy złożyli – z ramienia władz samorządowych województwa marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Tomasz Sobieraj, w obecności wicestarosty Ewy Dudar, a z ramienia gminy - burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.
Gastronomia będzie musiała się jeszcze uzbroić w cierpliwość, w Europie będzie to zapewne jedna z ostatnich otwieranych branż - mówił w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla biznesu w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju.
- Jeżeli nie zgadzasz się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - przyjdź. Postaw znicz. Postaw transparent - zachęcali organizatorzy protestu. W czwartek 28 stycznia 2021 r. o godz. 19 przed biurem posła PiS Krzysztofa Zaremby przy ul. Jagiellońskiej w Chojnie przewinęło się kilkanaście osób. Oprócz protestujących przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, przed biuro posła PiS przyszły także dwie osoby w celu przekonywania ludzi do słuszności decyzji Trybunału Konstytucyjnego.
W środę 13 stycznia 2021 r. w Brandenburgii graniczącej z naszym regionem wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu o kwarantannie. Według zapowiedzi rządu Brandenburgii NIE zostanie wprowadzony obowiązek wykonywania testu dla pracowników transgranicznych. Nie przewiduje się nowych wyjątków od obowiązkowej kwarantanny. Nowością jest to, że osoby niekorzystające ze zwolnień z kwarantanny na podstawie rozporządzenia landowego są zobowiązane do przedstawienia urzędowi ds. zdrowia negatywnego wyniku testu wykonanego najwcześniej 48 godz. przed wjazdem lub do wykonania testu bezpośrednio po wjeździe do Brandenburgii oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny. Z kwarantanny może zwolnić wykonanie drugiego testu po 5 dniach od przyjazdu (tzw. strategia dwóch testów). Aktualnie wymogi Instytutu Roberta Kocha spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe (czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%). Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, niemieckim lub francuskim.
Twardy lockdown, który trwa w Niemczech od połowy grudnia i miał się zakończyć 10 stycznia, zostanie przedłużony do 31 stycznia - zdecydowali we wtorek kanclerz i premierzy landów. Postanowili też wprowadzić nowe obostrzenia, także przy wjeździe do kraju.
Według informacji dziennika "Bild" rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się, że lockdown w kraju powinien zostać przedłużony do 31 stycznia. Ostateczną decyzję podejmie we wtorek kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z szefami landów - pisze gazeta.
W Niemczech od środy trwa twardy lockdown. I od tego dnia spadła liczba gości "zakupowych" przyjeżdżających do nas zza Odry. Odczuły to przede wszystkim przygraniczne bazary. Weekend tuż przed świętami, który dotąd w handlu był najlepszym okresem, teraz okazał się najgorszy.