Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:53
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Kiedy i gdzie oglądać Super Krwawy Księżyc Wilka? [VIDEO]

W poniedziałek 21 stycznie dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko astronomiczne będzie widoczne na terenie całej Polski, jeśli oczywiście niebo będzie wolne od chmur. Następna taka okazja trafi się dopiero w 2025 roku. Zaćmienie Księżyca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Aby wystąpiło, trzy ciała niebieskie, czyli Ziemia, Księżyc i Słońce, muszą znaleźć się w odpowiedniej konfiguracji względem siebie. Rozróżnią się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. I właśnie z takim zaćmieniem będziemy mieć do czynienia.
Kiedy i gdzie oglądać Super Krwawy Księżyc Wilka? [VIDEO]

Autor: zdjęcie z archiwum

Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca znajdzie się poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe). Zjawisko to dobrze wyjaśnia grafika w galerii zdjęć.

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce mogliśmy obserwować 27 lipca 2018 roku. Było ono wyjątkowe, gdyż najdłuższe od 100 lat! Tamto zjawisko zaczęło się około godziny 21.30 i trwało ponad 1,5 godziny. Według astronomów kolejny raz tak długie zaćmienie wystąpi dopiero za ponad 100 lat - w 2123 roku. Nie znaczy to, że na zaćmienie będziemy musieli czekać stulecie.

Zaćmienie Księżyca zobaczymy bowiem już w nocy z niedzieli 20 stycznia na poniedziałek 21 stycznia 2019. Tym razem w niebo trzeba będzie patrzeć rano - już od godziny 5.41. Apogeum osiągnie po 30 minutach, natomiast około 6.44 będzie już po wszystkim.
 
Warto wspomnieć, że tym razem będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem, które doczekało się nazwy niczym z horrorów - Super Krwawy Księżyc Wilka. Spokojnie, nie oznacza to inwazji wilkołaków, ale nałożenie się trzech rzeczy:
  • Superksiężyca - momentu, gdy naturalny satelita Ziemi jest najbliżej naszej planety,
  • Księżyca Wilka - pierwszej styczniowej pełni,
  • Krwawego Księżyca - pełni, podczas której Księżyc staje się czerwony.
 
Jak oglądać zaćmienie księżyca?
 
Zaćmienie Słońca należy oglądać, chroniąc przy tym oczy. Zalecane są specjalne okulary lub maska spawalnicza. Brak takiego zabezpieczenia może skutkować poważnym uszkodzeniem wzroku. A jak jest w przypadku zaćmienia Księżyca? Tu nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, gdyż nie patrzymy na Słońce, ale w kierunku przeciwnym. Oczywiście luneta, teleskop czy lornetka mogą sprawić, że dostrzeżemy więcej szczegółów zjawiska, ale korzystanie z nich nie jest niezbędne.
 
Kiedy jeszcze w tym roku będzie zaćmienie Księżyca? 
  • 21.01.2019 - zaćmienie całkowite,
  • 16.07.2019 - zaćmienie częściowe,
  • 5.06.2020 - zaćmienie częściowe,
  • 5.07.2020 - zaćmienie częściowe,
  • 3.11.2020 - zaćmienie częściowe.

Obejrzyj też filmik o tym zjawisku:


Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jacek 20.01.2019 11:07
Mimo chłodu warto się wybrać nad ranem za miasto, żeby zobaczyć zaćmienie. Kolejne będzie u nas widać dopiero za 6 lat. Jeśli chcielibyście je sfotografować to zapraszam na stronę https://fotografwdrodze.pl/jak-fotografowac-zacmienie-superksiezyca/

Reklama