Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 02:51
Reklama dotacje unijne dla firm

O hejcie w szkołach. Ciemne oblicze internetu

Niedawno byli w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni. Teraz policjanci pojawili się w klasach 7 i 8 m.in. w Chojnie.
O hejcie w szkołach. Ciemne oblicze internetu
Zajęcia z uczniami nt, hejtu w internecie.

Autor: KPP w Gryfinie

Internet stał się integralną częścią naszego życia. Korzystamy z niego, aby dzielić się myślami, pomysłami i pasjami. Niestety powstało też zjawisko, które ma swoje ciemne oblicze – hejt, o którym gryfińscy policjanci rozmawiali z klasami 4, 6 i 7 szkół podstawowych w Gryfinie oraz Chojnie.

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w internecie nasila takie zachowania. Niektórzy internauci stosują pewnego rodzaju podwójne standardy, w sieci pozwalają sobie na zupełnie inne zachowania niż w bezpośrednich kontaktach.

Hejt to nie tylko obraźliwe komentarze czy słowa krytyki, to często głęboko zakorzeniona nienawiść, która rani innych ludzi. W sieci łatwo jest zapomnieć, że po drugiej stronie ekranu znajduje się osoba z uczuciami i marzeniami. Niezależnie od tego, czy dotyczy to wyglądu, preferencji czy przekonań, każdy zasługuje na szacunek.

Gryfińscy policjanci w trakcie spotkań zwracali młodzieży uwagę na fakt, że nikt nie jest w sieci anonimowy oraz uświadomili młodym osobom, czym jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć w momencie łamania przepisów prawa. Mundurowi omówili wybrane przestępstwa w tym hejtowanie, które najczęściej popełniane są przez osoby nieletnie. Dodatkowo wytłumaczyli pojęcie słowa demoralizacja przedstawiając jednocześnie, jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec nieletniego.

PAMIĘTAJMY!!!

  • Bądźmy empatyczni! – zanim klikniesz „wyślij”, zastanów się, jak Twoje słowa mogą wpłynąć na drugą osobę. Każdy z nas ma swoje problemy oraz walki do stoczenia.

  • Reagujmy! - Jeśli jesteś świadkiem hejtu, nie bądź obojętny! Możesz być tym, kto stanie po stronie ofiary i wesprze ją w trudnych chwilach.

  • Edukujmy siebie i innych na temat hejtu oraz jego skutków. Rozmawiajmy o tym problemie i budujmy społeczność opartą na wsparciu oraz akceptacji.

  • Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do stworzenia lepszego miejsca w internecie. Promujmy pozytywne wartości.

M.M/J.K



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

niewierny Tomasz 15.04.2025 00:02
Oby to przyniosło skutek.

Reklama