Michał Dworczyk pytany w RMF FM, czy 24 grudnia będzie dniem wolnym dla pracowników administracji państwowej, odpowiedział:
- "Wigilia 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej". - Uprawnienie do ogłoszenia takiego dnia wolnego ma szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - wyjaśnił Dworczyk.
- ,,Oczywiście odpracowujemy ten dzień wolny innego dnia" - dodał szef KPRM.
Jak będą pracować sklepy typu Biedronka, Netto, Intermarche ?
Mimo że 24 grudnia jest dniem pracującym, sieci marketów skróciły godziny otwarcia w tym dniu. Regulacje w tej kwestii związane są z ustawą o ograniczeniu handlu. W art. 8 wspomnianego dokumentu czytamy, że w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
- handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem oraz
- powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 są zakazane.
Natomiast artykuł 9. mówi o tym, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00.
Być może od przyszłego roku problem wielu pracowników rozwiąże się sam. Do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy w dniach wolnych od pracy Według noweli do listy dni wolnych dołączyłyby Wielki Piątek oraz 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia. Ustawa weszłaby w życie z początkiem 2019 roku, jednak nadal tkwi w procesie legislacyjnym.
Projektodawcy napisali w uzasadnieniu do ustawy, że Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia oraz że istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny. „Należy zauważyć, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.
Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech”. W uzasadnieniu czytamy również, że możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze