Mieszkańcy Piasku w gminie Cedynia kolejny dzień walczą z podtopieniami, zalanymi podwórkami, ogrodami i piwnicami. Strażacy wszystkich jednostek OSP w gminie wypompowują wodę. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się obniżyć poziom wody o 65 cm. Na szczęście przestał padać deszcz, ale problem za kilka dni może znowu się pojawić.
Mieszkańcy Piasku zastanawiają się, dlaczego nowo wybudowana zapora przeciwpowodziowa, chociaż chroni przed rzeką, jednocześnie zatrzymuje wody gruntowe i deszcz. Co poszło nie tak, że wioska została podtopiona, mając wał przeciwpowodziowy na długości 1625 m?
Inwestycja pod nazwą "Ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Gryfino, Ognica i Piasek nad Odrą" to wały z ziemi i stalowa ściana przeciwpowodziowa ze specjalnym murkiem. Kosztowała ponad 31 milionów złotych.
Kampanię na inwestycjach na Odrze robił ówczesny wiceminister z PiS Marek Gróbarczyk, choć formalnie to Wody Polskie były jesienią 2023 r. organizatorem festynu w Cedyni w ramach realizacji programu rządowego, noszącego nazwę Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW).
Obecnie mieszkańcy przy ogromnej pomocy strażaków walczą z wodą, która zalewa ich posesje.
A co na to Wody Polskie?
W Piasku ze względu na podwyższony stan wody w Odrze napływająca z zawala woda opadowa i melioracyjna nie może być odprowadzona do Odry. 23 lutego 2024 r. zostało zorganizowane spotkanie w Piasku, w którym wzięli udział pracownicy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Zarządu Zlewni w Szczecinie, Nadzoru Wodnego w Chojnie oraz przedstawiciele samorządu i Państwowej Straży Pożarna w Gryfinie.
-Strony wspólnie ustaliły, że zostanie wykonany przegląd wału wraz z infrastrukturą techniczną. Wody Polskie zadeklarowały chęć przeprowadzenia szkolenia z montażu mobilnej zapory przeciwpowodziowej. Realizacja tych zadań będzie możliwa po obniżeniu się poziomu wód. Występujące podtopienia nie są wynikiem wadliwego zaprojektowania odwodnienia, a sam projekt był weryfikowany w trakcie realizacji kontraktu - informuje Natalia Chodań, rzeczniczka RZGW w Szczecinie.
Jednak mieszkańcy i władze gminy Cedynia uważają, że projekt powinien przewidywać tego typu sytuacje.
Co dalej?
Ochotnicza Straż Pożarna dzisiaj ponownie wypompowywała wodę zalegającą w studniach kanalizacji deszczowej na drodze technicznej przy wale oraz w studniach rewizyjnych drenażu odwadniającego wzdłuż wału.
-W imieniu swoim i mieszkańców miejscowości Piasek dziękujemy za interwencję. Cieszymy się, że nie zostaliśmy sami z problemem. Pierwsze efekty już widzimy. I prosimy o więcej. Jako mieszkańcy jesteśmy otwarci na współpracę w celu rozwiązania problemu na stałe - komentuje pani Marta.
W poniedziałek, 26 lutego 2024 r. zadysponowane zostaną jednostki OSP wraz z pompą wysokoprzepustową do usunięcia wody blokującej swobodny spływ wód z rowów melioracyjnych z południowego obszaru miejscowości.
Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki rozmawiał o tej trudnej sytuacji z Michałem Durką, nowym dyrektorem RZGW w Szczecinie. Wstępnie rozważany jest pomysł powstania w Piasku dwóch przepompowni, aby nie dochodziło do podobnych sytuacji kryzysowych, przedstawionych na zdjęciach w fotogalerii pod artykułem.
Napisz komentarz
Komentarze