Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:41
Reklama prosto i po polsku
Reklama

Wolność słowa, biorąc pod uwagę wyrok sądu, ma się nadal dobrze

Sprawa dotyczy pracownika zatrudnionego w firmie Ikea, który został zwolniony za obronę katolickich wartości. Sąd przywrócił go z powrotem do pracy.
Wolność słowa, biorąc pod uwagę wyrok sądu, ma się nadal dobrze
Sprawa dotyczyła pracownika.

Autor: ordoiuris.pl

W 2019 roku na wewnętrznym forum sieci IKEA pojawił się artykuł wprowadzając zobowiązanie dla wszystkich pracowników do poparcia inicjatyw pro-LGBTQ+. Janusz Komenda wyraził swoje krytyczne zdanie na temat treści artykułu, odwołując się do dwóch cytatów biblijnych dotyczących homoseksualności. W odpowiedzi na jego wpis, firma zdecydowała się go zwolnić. Sprawą zajął się instytut Ordo Iuris. 

W grudniu 2022 roku Rejonowy Sąd dla Krakowa-Nowej Huty uznał, że rozwiązanie umowy było bezprawne i nakazał przywrócenie Janusza Komendy do pracy. IKEA złożyła apelację od tego orzeczenia. Sąd Okręgowy w Krakowie przyznał rację sądowi pierwszej instancji, argumentując, że wypowiedzenie było niezasadne. Sąd doprecyzował, że miejsce pracy powinno być wolne od indoktrynacji światopoglądowej, a Janusz Komenda miał prawo odebrać działanie IKEA jako naruszające jego system wartości. Sąd Okręgowy zaznaczył również, że IKEA nie może oskarżać Janusza Komendy o naruszanie zasad współżycia społecznego, skoro sama firma naruszyła te zasady.

Podczas rozprawy, pełnomocnik IKEA wygłosił mowę przypominającą manifest polityczny charakterystyczny dla ruchu LGBTQ+, co zostało uznane za wyjście poza ramy postępowania. Adwokat Paweł Szafraniec, reprezentujący Ordo Iuris, zwrócił uwagę, że za akronimem LGBT kryje się szereg postulatów głębokich zmian społecznych, takich jak dekonstrukcja i destabilizacja kategorii płci i seksualności, i zapytał, czy pracownicy IKEA również muszą włączyć te postulaty do swojego światopoglądu. Prawnik zwrócił również uwagę na praktyki łamania sumień w czasach komunistycznych, które wykorzystywała także pozwana spółka.

Orzeczenie sądu okręgowego w Krakowie jest krokiem w kierunku ochrony wolności wyrażania swoich poglądów i wolności religijnej. Demokratyczne państwo, takie jak Rzeczpospolita Polska, powinno chronić prawo chrześcijan do obrony swoich wartości, zwłaszcza że stanowią oni znaczną część społeczeństwa. Ostatecznie, Janusz Komenda został przywrócony do pracy, co dodatkowo umacnia fundamenty demokratycznego państwa, takie jak wolność słowa - podkreśla adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama