Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 06:47
Reklama prosto i po polsku
Reklama

Uroczyste obchody 78. rocznicy forsowania Odry

W kwietniu 1945 roku żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego przełamując niemiecką obronę na linii Odry, otworzyli drogę na Berlin. Rocznicowe uroczystości, współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, odbędą się w sobotę (22 kwietnia) przy Pomniku Sapera w Gozdowicach i na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. W programie wydarzeń upamiętniających forsowanie Odry są również pokazy sprzętu wojskowego, patriotyczny bieg „Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka” i piknik z kuchnią polową.
Uroczyste obchody 78. rocznicy forsowania Odry

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się o godz. 11 w Gozdowicach przy Pomniku Chwała Poległym Saperom. A o godzinie 12.15 na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach odbędzie się msza święta polowa. O godzinie 13.30 zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, składanie kwiatów oraz apel poległych przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego. Natomiast o godzinie 15 piknik nad Odrą, podczas którego będzie serwowana m.in. grochówka z kuchni polowej. Ten typowo żołnierski poczęstunek funduje Urząd Marszałkowski WZ, który od lat włącza się w organizację patriotycznych uroczystości w Siekierkach / Starych Łysogórkach.

Atrakcji dla miłośników historii i militariów będzie więcej, od godz. 11 planowane są m.in. pokazy sprzętu wojskowego. Patriotyczną sobotę będzie można spędzić również na sportowo - o godz. 15.30 wystartuje XVIII Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka - Bieg Pamięci Narodowej.

 ***

Rocznica forsowania Odry to upamiętnienie historycznych wydarzeń i hołd składany bohaterom walk z hitlerowskimi Niemcami.

W dniach 12-13 kwietnia 1945 roku w okolicach Morynia koło Chojny w powiecie gryfińskim, skoncentrowała się cała 1 Armia Wojska Polskiego. Jej zadaniem miało być sforsowanie Odry na wysokości Siekierek i Gozdowic, utworzenie przyczółków, a w następnej kolejności przełamanie obrony niemieckiej. Przeprawę rozpoczęto 16 kwietnia w godzinach porannych. Pod koniec dnia zachodni brzeg był opanowany. W następnych dniach przez Odrę w tym rejonie przeprawiały się kolejne dywizje. 17 kwietnia 11. Pułk Piechoty uczcił moment przeprawy przez Odrę wkopaniem słupów granicznych po zachodniej stronie rzeki. Ostatecznie forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem sił niemieckich. Droga na Berlin stała otworem. Przez trzy dni walk życie straciło ok. 2000 żołnierzy Wojska Polskiego.

godz. 11:00 - uroczystości przy Pomniku Sapera w Gozdowicach:

  • przemówienia okolicznościowe,
  • składanie kwiatów.

godz. 12:15 - Msza Święta Polowa na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

 

godz. 13:30 - uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego:

  • przemówienia okolicznościowe,
  • apel poległych,
  • składanie kwiatów.

godz. 15:00 - Festyn nad Odrą.

 

godz. 15:30 - XVIII Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka - bieg pamięci Narodowej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rowerzysta 24.04.2023 16:00
Z Chojny tylko kilka osób widziałem.

ciekawa 22.04.2023 22:25
I jak było?

uczestnik 23.04.2023 00:42
Dłużyzny.

dawno 22.04.2023 14:50
Jako uczeń kiedyś jeździłem. Dawne czasy.

Reklama