Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:03
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama

Trwa szacowanie szkód w gminie

Gmina Chojna podsumowała skutki i szkody wyrządzone przez ostatnią nawałnicę. Zestawienie, które publikujemy poniżej, opracował Jerzy Ostrowski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
Trwa szacowanie szkód w gminie

Autor: Fot. OSP Chojna

W nocy z 18 na 19 lutego 2022 r. przez gminę Chojna przeszła potężna nawałnica o sile orkanu. W regionie wzmógł się silny porywisty wiatr trwający przez kilkanaście godzin, oraz przelotne, silne opady deszczu. W wyniku tych niekorzystnych warunków atmosferycznych zniszczone zostało:

1) Zniszczeniu uległy sieci energetyczne wysokiego, średniego napięcia. Prądu elektrycznego z sieci nie było w całej gminie. Skutki wichury dotknęły teren całej gminy. W wyniku nawałnicy powalonych lub połamanych zostało tysiące drzew.

2) W całej gminie od 21.00 18.02.2022 r. do godz. 23.00 23.02.2022 r. nie było energii elektrycznej. Brak energii uniemożliwił dostawę wody dla mieszkańców. Stopniowo stacje uzdatniania wody zaopatrywane zostały w agregaty prądotwórcze; między innymi z Wojewódzkiego Magazynu Sprzętu OC i z PSP Gryfino i PSP Dębno. Obecnie zasilania nie ma w sołectwie Brwice. Dostawę wody dla mieszkańców, gdzie nie były podłączone agregaty, realizowały PUK Chojna i Wodociągi Zachodniopomorskie czterema beczkowozami.

Nie kursowały pociągi REGIO. Nieczynne były stacje paliw w Chojnie. Czynne były stacje paliw w Krzymowie i Krajniku Dolnym.

Nie było łączności telefonicznej. W niektórych miejscach gminy można było korzystać z łączności w sieci Play.

3) W kilku budynkach w gminie uszkodzone zostały dachy. Obecnie trwa szacowanie szkód w tych obiektach, oraz przyjmowane są kolejne zgłoszenia od mieszkańców.

4) Dalszemu zniszczenie uległa droga Godków – Kaliska do pasa startowego na lotnisku w Chojnie. W skutek ulewnych, obfitych opadów deszczu, doszło do nadmiernego nasycenia wodą struktury nawierzchni a w efekcie do jej rozmycia. Wypłukanie kruszywa z górnej warstwy nawierzchni spowodowało powstawanie zagłębień poniżej struktury z kruszywa. Opady deszczu spowodowały również na drodze wymycia nawierzchni i powstanie „wychlapów” o głębokości od 8 do 20 cm.

5) Zwalonych z korzeniami lub połamanych zostało ponad tysiąc drzew (nie jesteśmy w stanie obliczyć ilości), głównie przy drogach powiatowych: Krajnik – Piasek. Chojna – Białęgi, Chojna – Nawodna, Lisie Pole – Nawodna i Strzelczyn – Kamienny Jaz – do krzyżówki z drogą krajową Nr 26. Powalone drzewa znajdowały się również przy drodze krajowej Nr 31 Chojna – Krajnik Dolny oraz wojewódzkiej nr 124 Chojna Cedynia oraz na terenie osiedla na lotnisku i w parku miejskim przy Rurzycy.

W akcji usuwania skutków działań nawałnicy oraz przy zabezpieczeniu działań innych służb (energetyki, Policji, służb drogowych) przez trzy doby brali udział strażacy z sześciu jednostek OSP gminy Chojna. Pracowało 60 strażaków z piłami motorowymi i podstawowymi narzędziami. W wyniku działań w trudnych warunkach uszkodzeniu uległy dwie piły motorowe.

 

Wnioski:
1) Zbyt mała ilość w gminach (nie tylko w Chojnie) agregatów o dużej mocy. Dzięki jednemu w o mocy 100 kW w Chojnie nie było przerw w dostawie wody w mieście. 2) Niekorzystanie z łączności radiowej w województwie, powiecie i gminach. Działała łączność radiowa w PSP.
 
Rekomendacje:
1) W gminie planuje się zakup przynajmniej trzech agregatów o mocy ponad 50 i 100 kW.
2) Łączność Zespołu Kryzysowego będzie obsługiwana przez dwóch operatorów (jeden obsługujący obecnie Urząd Miejski, drugi na kartę w innej sieci) oraz drogą radiową. Planuje się zakup dodatkowych przenośnych radiotelefonów.

 

Sporządził: Jerzy Ostrowski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama