W zeszłym roku Instytut Pamięci Narodowej nakazał usunąć pomnik orła bez korony sprzed szkoły we Wrocławiu. Teraz kolej na Cedynię.
„Należy uznać za zasadne usunięcie symbolu orła bez korony, który był oficjalnym godłem Polski Ludowej oraz »ludowego« Wojska Polskiego. Uważamy zatem, że powyżej w sposób jasny przedstawiliśmy brak zasadności istnienia w przestrzeni publicznej odniesienia do PRL. IPN służy pomocą merytoryczną w zakresie uzgodnienia wyglądu upamiętnienia bitwy z 972 roku z prawdziwym symbolem wolnej Polski" – czytamy w piśmie IPN do Urzędu Miejskiego w Cedyni.
-Skoro historycy z IPN proponują taką zmianę, to my ją dokonamy. Na Dni Cedyni inscenizacja będzie się odbywała pod nowym pomnikiem - zapewnia Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni
Jeszcze przed środową sesją burmistrz Cedyni spotkał się w tej sprawie z Czesławem Biżkiem, współautorem pomnika na Górze Czcibora.
-Wspólnie z panem burmistrzem ustaliśmy, że pomnik zostaje na miejscu, ponieważ dokonamy koronacji polskiego orła! Zrobimy to po to, aby uchronić go przed zburzeniem przez IPN, a jednocześnie „podwyższyć”. I będzie to najwyższy pomnikiem orła w Polsce. Tym razem orła w koronie - mówi nam Czesław Biżek.
Na sesji Rady Miejskie w Cedyni 3 marca 2019 r. pojawi się uchwała zmieniająca budżet gminy na ten rok. Prace, na które potrzebne są pieniądze, rozpocząć mają w najbliższym czasie i zakończyć przed Dniami Cedyni, które odbędą się 21-23 czerwca br.
Najbardziej dziwi, że IPN nie upomniał się jeszcze o pomnik z orłem bez korony w Chojnie.
Aktualizacja 2 kwietnia 2019 r.
Informacja o zmianach związanych z pomnikiem na Górze Czcibora, którą podaliśmy, była żartem primaaprilisowym. Pan Biżek był u nas i zdjęcie jest autentyczne, ale artysta ma na imię Stanisław. Czesław Wronka to jego kolega i obaj wymyślili pomnik na Górze Czcibora, odsłonięty w 1972 r.
Natomiast pan Stanisław Biżek był niedawno w Cedyni tym razem w sprawie pomnika na cedyńskim rynku, ponieważ symbol Krzyża Grunwaldu zakwestionował IPN.
Napisz komentarz
Komentarze