Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 21:36

Jak powstają etykiety wielowarstwowe?

W zakładach produkcyjnych częstym problemem, z jakim borykają się pracodawcy, jest utrzymanie ładu i porządku, a także oczekiwanego poziomu organizacji. Przy produkcjach wykorzystujących wiele rozmaitych podzespołów utrzymanie wszystkich we względnej harmonii może być nie lada wyzwaniem. Jednym ze sposobów na utrzymanie ładu jest wykorzystanie potencjału, jaki przynoszą etykiety samoprzylepne. Jak mogą nam pomóc?
  • 10.02.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak powstają etykiety wielowarstwowe?

Peel off - najchętniej wybierane etykiety dwuwarstwowe

Jedne z najszerzej wykorzystywanych w przemyśle to etykiety peel off. Jest to dwuwarstwowa etykieta, która dzięki możliwości "otwarcia" daje aż trzy strony do zadrukowania, co jest szczególnie przydatne w przypadku konieczności opisania małych opakowań dużą ilością informacji. Przydaje się to np. podczas wykonywania opisów w wielu językach, można wtedy każdą stronę przeznaczyć na inny język. Dodatkowymi zaletami ich stosowania jest schludny, estetyczny wygląd. Ponadto charakteryzują się one wysoką trwałością, co pozwala na długotrwałe wykorzystywanie. Efekt ten jest osiągany zarówno dzięki specjalnemu, akrylowemu lub kauczukowemu klejowi oraz materiałom użytym do ich produkcji - składają się z mieszanki polipropylenowej, odpornej na wilgoć, blaknięcie i warunki atmosferyczne. 

Powstawanie etykiet

Takie otwierane etykiety trójstronne, gdy są zamknięte, przypominają standardowe etykiety, różniąc się nieznacznie grubością. Widoczna jest wtedy oczywiście wyłącznie pierwsza strona, która dzięki zastosowanej technologii, jaką jest druk inkjetowy pozwala na umieszczenie na niej dowolnej treści, w tym zdjęć, obrazków i logotypów, dodatkowo zwracające uwagę na znajdującą się wewnątrz zawartość. Wewnętrzna strona etykiety, drukowana jest, wykorzystując druk fleksograficzny, co ma związek z późniejszym pokryciem jej klejem odlepialnym, który pozwala na bezproblemowe wielokrotne odlepianie i przylepianie. Jedyne ograniczenie z tym związane dotyczy treści - na wewnętrznej stronie możemy drukować wyłącznie jednokolorowy tekst. Trzecia strona jest wykonana podobnie do drugiej, co umożliwia ich pokrycie klejem, a więc zamykanie i otwieranie. Takie etykiety oferuje m.in. Cyfrowa Drukarnia Etykiet Arti-Bau (artibau.pl).

Jak wykorzystywać etykiety samoprzylepne

Głównym zastosowaniem etykiet samoprzylepnych jest oznaczanie towarów w trakcie ich produkcji. Szczególnie w przypadkach, gdy nazwy produktu, jego składu i innych niezbędnych informacji, jakie producent jest zobowiązany zamieścić, nie można wydrukować bezpośrednio (lub taki druk jest zbyt kosztowny czy też pracochłonny) na opakowaniu produktu. Tak dzieje się przede wszystkim w przypadku opakowań szklanych czy plastikowych. Etykiety samoprzylepne wykorzystywane są także szeroko przez producentów i dystrybutorów w różnorodnych akcjach promocyjnych. Informacje o promocji i jej warunkach umieszczane są na etykietach samoprzylepnych, które z kolei doklejane są do standardowych opakowań. Etykiety samoprzylepne wykorzystuje się także w przypadkach, gdy uległy zmianie jakieś informacje o produkcie, a wymiana opakowań jest zbyt droga. Po prostu dotychczasowe informacje zalepiane są nietransparentnymi etykietami z nowymi danymi. Do automatycznej aplikacji przeznaczone są tzw. etykiety samoprzylepne na rol. Maszyna przewija wstęgę z etykietami z rolki na rolkę, a etykiety przenoszone są automatycznie na produkty. Rzadziej stosowane są etykiety samoprzylepne w arkuszach. Służą przede wszystkim do ręcznej aplikacji.

 

Drukarnia Etykiet Arti-Bau

ul. Brzozowa 8

55-040 Ślęza

Tel. 717822678

--- Artykuł sponsorowany ---