Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 05:47

Dlaczego docieplanie stropodachu jest bardzo dobrym rozwiązaniem?

Każdy z nas lubi w domu mieć ciepło. Niepotrzebna utrata ciepła nie tylko zwiększa ilość energii niezbędnej do ogrzania, ale i stwarza trudności w stabilizacji temperatury. W takich przypadkach warto pomyśleć o dociepleniu stropodachu.
  • 19.04.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego docieplanie stropodachu jest bardzo dobrym rozwiązaniem?

Czym są stropodachy?

Stropodachy to nic innego jak strop nad ostatnią kondygnacją budynku. Pełni ona funkcję dachu płaskiego. W stropodachach nie ma poddasza. Ze względów konstrukcyjnych i fizycznych wyróżniamy stropodachy wentylowane i pełne. Pierwsze z nich wykorzystuje się w budownictwie mieszkalnym. Ich podstawą jest strop, na którym umieszcza się warstwę paroizolacji. Nie jest ona jednak wymagana we wszystkich typach budynków. Wykonuje się je szczególnie nad pomieszczeniami mokrymi, czyli takimi, które cechuje duże nasycenie powietrza parą wodną. Najważniejszą warstwą w kwestii docieplania jest termoizolacja. Do jej zrobienia wykorzystuje się granulat wełny mineralnej lub celulozy. Następnie powstaje przestrzeń powietrzna lub odpowietrzana, a całość wieńczy pokrycie dachowe wzmocnione warstwą konstrukcyjną. Rolę tę pełnią żelbetowe płyty korytkowe lub panwiowe razem z warstwą wyrównującą. Płyty te są ułożone na ściankach ażurowych, które stawia się na wyższym stropie. W budownictwie przemysłowym z kolei stropodach składa się czterech warstw: konstrukcyjnej, paroizolacji, termoizolacji oraz pokrycia dachowego.

Docieplanie stropodachu – na czym polega?

Stropodach niesie ze sobą ogromne korzyści. Przede wszystkim chroni wnętrze przed chodem. Dzięki tego rodzaju izolacji zapobiegamy utracie ciepła i skutecznie obniżamy koszty ogrzewania domu. Nowoczesna technologia docieplania tworzy bezspoinową warstwę, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne. Izolacja działa także w czasie letnich upałów. Stropodachy zapewniają jak najmniejsze przewodzenie ciepła i wiatroszczelność. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach latem jest niższa od tej panującej na zewnątrz. Docieplanie stropodachu chroni także przed hałasem dochodzącym z sąsiednich pomieszczeń i z zewnątrz. Włóknisty charakter materiałów skutecznie absorbuje dźwięki i niweluje zjawisko rezonansu. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat https://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/. Do docieplania wykorzystuje się wspomniany już wcześniej granulat wełny i celulozy. Pierwszy z nich stosuje się do izolacji cieplnej stropów, poddaszy nieużytkowych i stropodachów wentylowanych. Wełna gwarantuje odporność ogniową A1, a także na działanie gryzoni, czy korozji biologicznej i chemicznej. Granulat celulozowy zaś produkuje się z papieru gazetowego. Docieplanie stropodachu jest więc bardzo praktycznym rozwiązaniem. Warto o tym pomyśleć na etapie planowania domu.

--- Materiał partnera ---