W naturze jej pełno
Lecytyna to związek z grupy fosfolipidów, która stanowi budulec błon komórkowych. W naszym ciele najwięcej jest jej w tkance nerwowej, wątrobie, nerkach, szpiku kostnym i mózgu. Przede wszystkim otrzymuje się ja z soi, czyli z rośliny, którą Azjaci wykorzystywali już pięć tysięcy lat temu. Jednak to nie jedyne źródło pozyskiwania soi. W naturze występuje bowiem w wielu roślinach. Zbliżone grupy fosfolipidów posiada lecytyna otrzymywana z rzepaku czy słonecznika. Poza tym można ją znaleźć w orzechach, kurzych żółtkach, wątrobie, nabiale, fasoli, drożdżach do pieczenia, rybach, warzywach zielonych, awokado i oliwkach. W aptece natomiast znajdziemy wysokiej jakości preparaty, które pozwolą zastosować lecytynę do celów leczniczych.
Lecytyna sojowa - kiedy warto ją stosować?
Liczne występowanie a także szerokie właściwości lecytyny sprawiają, że możemy ją wykorzystywać w celu poprawy funkcjonowania naszego organizmu. W substancji tej znajdują się takie składniki jak cholina i kwas linolowy z rodziny Omega 6, które poprawiają koncentrację i pamięć. Dlatego szczególnie w diecie młodych osób, a także tych pracujących umysłowo lecytyna powinna mieć szczególne miejsce. Dzięki niej usprawnimy naszą pamięć i zwiększymy jej pojemność. Lecytyna pomoże także osobom starszym w hamowaniu rozwoju demencji starczej, czy chorób układu nerwowego. Osobom żyjącym w stresie natomiast pozwoli na stabilizację nastroju. Dzięki niej ograniczymy występowanie halucynacji i urojeń i poprawimy ogólną kondycję psychiczną. To jednak nie wszystkie właściwości tej substancji. Lecytyna wpływa również pozytywnie na pracę wątroby. Dlatego powinna się znaleźć w diecie osób przyjmujących regularnie leki lub zażywających inne substancje, które znacznie obciążają ten narząd. Dostarczając lecytynę do naszego organizmu zmniejszymy szkodliwe otłuszczenie wątroby i rozpuścimy cholesterol w żółci. W ten sposób zapobiegniemy tworzeniu się kamieni żółciowych. Ogólnie lecytyna usprawnia nasz metabolizm i redukuje ilość cholesterolu. Rozbija go na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu obniżymy ryzyko powstawania złogów miażdżycowych, a także zakrzepów naczyń krwionośnych.
Lecytyna sojowe w przemyśle spożywczym
Poza właściwościami leczniczymi, lecytyna z powodzeniem jest stosowana przy produkcji artykułów spożywczych. Zwiększa ona ich trwałość oraz jakość, jednocześnie zmniejszając koszty produkcji. Dodaje ją się do pączków, by sprawiały wrażenie mniej tłustych. Obecna w czekoladzie poprawia jej gładkość oraz aksamitność. Stosuje się ja także przy wypiekach by uzyskać lepszą konsystencję ciasta lub odpowiednią miękkość skórki. Producenci artykułów spożywczych wykorzystują lecytynę sojową, która spełnia wszelkie europejskie normy. Jednym z polskich dystrybutorów tej substancji jest Oqema. Ich ofertę można sprawdzić tutaj: http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Lecytyna sojowa pochodząca ze sprawdzonego źródła da twoim produktom to, czego potrzebujesz. Chociaż jej zawartość w produktach jest znikoma, to jest ona powszechnie stosowana w różnych artykułach.