Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:27

Trineksapak etylu — najpopularniejsza substancja czynna do skracania zbóż

  • 29.10.2024 09:41
  • Autor: Grupa tipmedia
Trineksapak etylu — najpopularniejsza substancja czynna do skracania zbóż

Do regulacji łanu zbóż można wykorzystać jedną z kilku substancji czynnych. Jednak zdecydowanie najczęściej Rolnicy decydują się na zastosowanie produktów zawierających substancję czynną trineksapak etylu. Dużo rzadziej wybierana są środki oparte o chlorek mepikwatu, etefon, chlorek chloromekwatu (CCC) i proheksadion wapnia. Tu: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/regulatory-wzrostu--c-001108 znajdziesz regulatory wzrostu zawierające różne substancje czynne, w tym również na bazie trineksapaku etylu.

Informacje podstawowe o trineksapaku etylu

Trineksapak etylu jest związkiem zaliczanym do cytoheksadianów i ze względu na swoją funkcjonalność wykorzystywany jest jako substancja czynna w regulatorach wzrostu. Wnika ona od rośliny przez wszystkie części zielone i jest łatwo przemieszczana do tkanek merystematycznych, w których blokuje działanie gibereliny. W efekcie czego ograniczeniu ulega wydłużanie źdźbła pomiędzy kolankami.

Duża liczba produktów

Według rejestru środków ochrony roślin z dnia 22.08.2024 roku zezwolenie na wprowadzanie do obrotu na terytorium Polski uzyskało 46 preparatów:

  • 43 produkty zawierające tylko substancję czynną trineksapak etylu 
  • 3 środki, które są mieszaniną formulacyjną z proheksadionem wapnia 

Koncentracja substancji i forma użytkowa

Wszystkie produkty zawierające trineksapak etylu i obecnie zarejestrowane w Polsce, dostępne są w formie użytkowej EC, czyli w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Wybrane produkty różnią się zwartością substancji czynnej, która może wynosić 175 g/l, 250 g/l oraz 500 g/l. Zdecydowanie najwięcej produktów zawiera 250 g substancji czynnej trineksapak etylu w litrze produktu.

W jakich uprawach można stosować trineksapak etylu?

Analiza etykiet zarejestrowanych produktów pozwala stwierdzić, że jest to substancja o bardzo szerokiej możliwości stosowania w najważniejszych gatunkach zbóż ozimych i jarych. Co ciekawe może być ona wykorzystana również do regulacji wzrostu rzepaku ozimego w okresie wiosennym, jednak w tej uprawie jest niezwykle rzadko stosowana.

Kiedy stosować trineksapak etylu w zbożach?

Okno aplikacji w zbożach jest niezwykle szerokie, ponieważ wybrane produkty mogą być już stosowane od fazy końca krzewienia do fazy liścia flagowego (BBCH 29-31). Co ważne substancja czynna może być wykorzystywana do skrócenia zbóż do dwóch razy w sezonie wegetacyjnym. Za podstawowy termin aplikacji przyjmuje się fazę początku strzelania w źdźbło, a pierwszego kolanka. Wówczas substancja działa najbardziej efektywnie - skraca międzywęźla, pogrubia ściany źdźbła oraz stymuluje rozwój systemu korzeniowego.

Materiał partnera