Jeżeli chcemy zdać egzaminy w pierwszym terminie, powinniśmy pomyśleć o tym już na początku semestru. Specjaliści z serwisu notatek.pl przekonują, że w większości przypadków nie jest konieczne, żeby dla studiów rezygnować z życia prywatnego. Konieczna jest jednak codzienna, systematyczna nauka. - podpowiada serwis Notatek.pl
Pójdźmy na pierwsze zajęcia
Każdy student zainteresowany zdaniem egzaminów w pierwszym terminie powinien wybrać się na pierwsze zajęcia organizacyjne. Część osób z nich rezygnuje, jednak niesłusznie, gdyż są one bardzo ważne. Podczas takich zajęć dowiadujemy się o warunkach zaliczenia przedmiotu, otrzymujemy program zajęć i listę lektur. Jest to też czas, kiedy można swobodnie porozmawiać z prowadzącym na temat warunków uczestnictwa w zajęciach.
Zacznijmy się uczyć jak najszybciej
Jeżeli zależy nam na zdaniu egzaminu z trudnego przedmiotu, koniecznie zacznijmy uczyć się jak najszybciej. Powinniśmy zacząć już na początku semestru. Nawet gdy odbyły się dopiero dwa wykłady, możemy czytać podręczniki i lektury, a następnie sporządzać z nich notatki. Świetnym pomysłem jest także odwiedzenie serwisu notatek.pl i sprawdzenie czy znajdują się w nim materiały z interesującego nas przedmiotu. Warto jest nie tylko czytać notatki, ale również przeglądać pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat. Opracujmy odpowiedzi na znalezione pytania. Nawet jeżeli nie powtórzą się one na egzaminie – jest to znakomita forma nauki.
Udzielajmy się na zajęciach
Nawet jeżeli jesteśmy osobami nieśmiałymi, powinniśmy zacząć udzielać się na zajęciach. Kiedy aktywnie uczestniczymy w zajęciach, uczymy się zdecydowanie więcej niż w sytuacji, gdy bezmyślnie notujemy każde słowo wykładowcy. Żywą dyskusję możemy pamiętać nawet przez kilka miesięcy, podczas gdy z biernego notowania niewiele nam zostaje.
Możemy mieć pewność, że nasza aktywność zostanie zauważona przez prowadzącego. Zdarza się, że najbardziej aktywni studenci są zwalniani z egzaminów (prowadzący, który rozmawiał z nimi wielokrotnie zdaje sobie sprawę z poziomu ich wiedzy). Jeżeli aktywny student nie będzie znał odpowiedzi na któreś z pytań egzaminacyjnych (niekiedy zdarza się, że pod wpływem silnego stresu mamy pustkę w głowie), jest bardzo prawdopodobne, że otrzyma drugą szansę.
Zajdźmy optymalny dla siebie styl uczenia się
Bardzo ważne, żeby każdy student wiedział jaki styl uczenia się jest dla niego najbardziej odpowiedni. Są osoby, które uczą się najszybciej w samotności. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się nauka w domu lub bibliotece. Ekstrawertycy najlepiej czują się w grupie ludzi – w ich przypadku znakomicie sprawdzi się nauka w większym gronie znajomych (może przybierać formę zabawy, podczas której wzajemnie się odpytujemy).
Możemy czytać książki, oglądać filmy związane z tematyką zajęć, na które uczęszczamy, a także słuchać audiobooków. Dobrym pomysłem jest robienie fiszek i korzystanie ze specjalnych programów do powtórek (dzięki nim powtarzamy informacje w odpowiedniej częstotliwości).
Stwórzmy dobre środowisko do nauki
Nauka do egzaminów będzie zdecydowanie łatwiejsza, jeżeli stworzymy odpowiednie stanowisko pracy. Jeżeli uczymy się przy biurku – zadbajmy o to, żeby było ono dokładnie posprzątane. Pomieszczenie, w którym się uczymy musi być czyste i dobrze przewietrzone. Podczas nauki telewizor i internet powinny być wyłączone (dzięki temu nie będziemy robić niepotrzebnych przerw na oglądanie wiadomości czy przeglądanie mediów społecznościowych). W zależności od potrzeb możemy uczyć się w całkowitej ciszy lub przy spokojnej muzyce. Jeżeli nie mieszkamy sami, poprośmy, żeby w konkretnych godzinach nikt nam nie przeszkadzał.