W jakich przypadkach możemy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru pracy?
O obniżenie wymiaru czasu pracy najczęściej wnioskują osoby uprawnione do urlopu wychowawczego. Zgodnie z przepisami, jeśli złożą wniosek do pracodawcy, ich etat zostanie obniżony do maksymalnie połowy wymiaru czasu pracy. Obniżony czas pracy wchodzi w życie po upływie 21 dni. Przez cały okres, kiedy pracownik ma zmniejszony etat pracodawca, nie może wypowiedzieć mu umowy. Jednak czas obniżonego wymiaru czasu pracy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
Jakie są procedury związane z obniżeniem wymiaru pracy?
W momencie, kiedy pracownik upoważniony do urlopu wychowawczego chce skorzystać z obniżonego czasu pracy, musi dostarczyć stosowny wniosek. W dokumencie muszą znajdować się informacje takie jak imię i nazwisko dziecka, planowany czas trwania skróconego czasu pracy i wymiar pracy, na jaki decyduje się pracownik. Dodatkowo musimy dołączyć akt urodzenia dziecka lub jego kopie.
Co ulega zmianie po zmniejszeniu czasu pracy?
Zmniejszenie czasu pracy wiąże się proporcjonalnym spadkiem wynagrodzenia i ilości dni urlopowych przysługujących pracownikowi. Jednak nie jest to wymóg. Pracodawca może pozostawić wynagrodzenie bez zmian. Same prawa pracownika wynikające z zatrudnienia na umowie o pracę nie ulegają zmianie i pozostaję na stałym poziomie. Więcej informacji na temat prawa pracy i obniżenia wymiaru pracy można znaleźć na portalu Poradnik Pracownika.
Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na redukcje czasu pracy?
W momencie, kiedy pracownik ubiegający się o obniżenie czasu pracy jest upoważniony do urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek wyrazić zgodę. Oczywiście musi się to odbyć po przesłaniu wniosku. W innych przypadkach, kiedy pracownik składa wniosek o zmniejszenie czasu pracy, pracodawca może go odrzucić. Najczęściej powodem tego jest sytuacja w firmie i zapotrzebowanie na ludzi. Należy pamiętać, że podczas składania wniosku duże znaczenie ma argumentacja naszej decyzji.
Podsumowanie
Obniżenie czasu pracy jest możliwe w szczególnych przypadkach po złożeniu specjalnego wniosku. Z przywileju tego korzystają przede wszystkim osoby, którym przysługuje urlop wychowawczy. W takich przypadkach pracodawca nie może odmówić zmniejszenia czasu pracy i nie może zwolnić pracownika przez okres redukcji czasu pracy. Pracownicy, którym nie przysługuje urlop wychowawczy, również mogą składać wniosek o skrócenie czasu pracy, ale pracodawca może go odrzucić. Wraz ze zmianą czasu pracy zmniejszeniu może ulec wynagrodzenie i liczba dni urlopowych.