Ogrzewanie na podczerwień - co je wyróżnia?
Przeciętny człowiek kojarzy wymianę ogrzewania w domu lub mieszkaniu z kapitalnym remontem. Zwykle rzeczywiście wyobrażenie to jest zgodne z rzeczywistością, ale nie, gdy w domu instalowane jest ogrzewanie na podczerwień. Montaż tego rodzaju ogrzewania jest bardzo czysty, nie wiąże się z poważną ingerencją w strukturę ścian czy samego budynku. To sprawia, że takie ogrzewanie domu jest wybierane przez osoby, które nie chcą narażać się na długie i żmudne doprowadzanie nieruchomości do stanu wyjściowego po zamontowaniu systemu grzewczego. Dodatkowo ten typ ogrzewania jest niezwykle estetyczny i minimalistyczny - panele grzewcze mają nowoczesny wygląd, a jednocześnie nie przyciągają nadmiernej uwagi - traktowane są jako zupełnie neutralny element wystroju wnętrza. Pasują między innymi do stylu skandynawskiego czy loftowego, ale sprawdzą się w dosłownie każdej aranżacji.
Dlaczego warto mieć ogrzewanie na podczerwień?
Na zakup paneli grzewczych decydują się coraz częściej osoby, które rozważały lub miały dotąd standardowe ogrzewanie elektryczne. To, co wyróżnia podczerwień, to sposób, w jaki dostarcza ona ciepło. Ten typ ogrzewania, w odróżnieniu od klasycznych systemów, nie nagrzewa powietrza, a powierzchnie w nim, takie jak np. ściany, podłogi, meble, jak również ludzkie ciało. Pozytywnie wpływa to na mikroklimat wnętrz, jednocześnie zapewniając wyjątkowy komfort cieplny. Co niezwykle ważne, ten typ ogrzewania jest bardzo wydajny. Aby ogrzać pomieszczenie o powierzchni 10m2, wystarczy zamocować w nim panel grzewczy o mocy 650W, czyli nawet 3 razy bardziej oszczędny niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania.
Co ważne, instalując w domu panele grzewcze, właściciel nieruchomości nie ma potrzeby likwidowania starego ogrzewania. Ta technologia może pracować samodzielnie lub być uzupełnieniem dla innych systemów ogrzewania - np. tych kominkowych. To wszystko sprawia, że w czasie, gdy węgiel ma w Polsce niemal status dobra luksusowego, a ceny gazu szybują w górę, ogrzewanie na podczerwień staje się atrakcyjną alternatywą przekładającą się na konkretne korzyści i oszczędności dla dobrze zarządzanego gospodarstwa domowego.