Temperatura: 4°C Miasto: Chojna
Ciśnienie: 1011 hPa Wiatr: 24 km/h
W pięknych okolicznościach przyrody o relaks znacznie łatwiej. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Gądno serdecznie zaprasza na koncert Baltic Neopolis Quartet, który odbędzie się 30.06.2023 roku o godz.21.00 na plaży w Gądnie.
Na terenie dawnego zamczyska w Moryniu prowadzone są prace archeologiczne. Podczas ostatnich badań natrafiono tam na ślady i fundamenty nieznanych do tej pory pomieszczeń. Czy wśród tych ruin jest ukryta tajemna komnata w średniowieczu nazywana secretum?
Wszystko podobno przez brak pieniędzy. Muzeum w Cedyni - to ono ostatnimi laty było oficjalnym organizatorem - nie dogadało się z rekonstruktorami, którzy przez ostanie lata przyjeżdżali pod Górę Czcibora. Podczas tegorocznych dni Cedyni ma nie być inscenizacji bitwy, ani wioski średniowiecznej z warsztatami.
W sobotę 6 maja 2023 roku postanowiłem odwiedzić Gądno i posłuchać koncertu smyczkowego na który zapraszali organizatorzy. Pierwotnie koncert ten miał się odbyć na terenie otwartym pod pałacem, czyli potocznie mówiąc na „otwartym powietrzu”. Jednak kaprysy pogody spowodowały, że imprezę przeniesiono do naprędce zmontowanego namiotu. Czy rozwiązanie takie mogło się udać?
A czad! Będzie się działo! Komitet Społeczny dla Oliwiera, Babka z Piasku, Moryńska Orkiestra Ukulele, zespół Czciborzanie z gm. Cedynia i wokaliści zapraszają najmłodszych i rodziców w niedzielę 7 maja 2023 r. od 12.00 do Morynia na wspólną bajkową niespodziankę dla Oliwiera Felsztyńskiego z Mieszkowic.
Aehem Ahmad - jego historii nie da się krótko opisać. To niesamowita i inspirująca prawdziwa historia młodego człowieka, który walczy o pokój podczas wojny oraz o sile muzyki, która niesie nadzieję zdesperowanemu narodowi. Aeham Ahmad koncertuje w całej Europie i Japonii, a 6 maja 2023 r. zagra dla publiczności w Czachowie (gm. Cedynia) w Sali u Kinala.
Moryńscy wokaliści z Ewą Kwiecień z Morynia i Katarzyną Pożarycką z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach uczestniczyli w kolejnych warsztatach w pracowni muzycznej AKUKULELE w Szczecinie, poprowadzonych przez Bartłomieja Orłowskiego, jedynego w Polsce certyfikowanego nauczyciela przez James Hill Ukulele Initiative Uketropolis z Kanady.
W naszym regionie można się zabrać w nietypową podróż. Wszystko to w związku z Nocą Muzeów 2023.
Jedyne co jest pewne w życiu, to oczywiście zmiany. Zawsze następują. Na naszym portalu też. Mamy na to wpływ – wpływ na szatę graficzną, funkcjonalność strony stowarzyszeniowej, jaką jest chojnakulturalnie.pl
Poniedziałek wielkanocny w tradycji ludowej znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Zgodnie ze zwyczajem, oblewanie wodą miało sprzyjać płodności. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny „okup”. Przemoczone ubranie i mokre włosy dziewczyny w wielkonocny poniedziałek miały świadczyć o powodzeniu panny.