Jak długo trwa cisza wyborcza?
W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że kandydaci w wyborach samorządowych 2018 mogą prowadzić kampanię wyborczą do północy w piątek 19 października. Zakaz agitacji wyborczej trwa do momentu zakończenia głosowania, a więc do godziny 21:00 w niedzielę 21 października.
Czego nie można robić w trakcie trwania ciszy wyborczej?
W świetle zasad ustalonych w Kodeksie wyborczym, za agitację wyborczą uznawane są wszelkie działania mające na celu promocję któregoś z kandydatów. Oznacza to, że kandydat i komitety wyborcze nie mogą w tym czasie zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów czy manifestacji, wygłaszać przemówień oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Cisza wyborcza dotyczy także mediów. Kodeks wyborczy mówi, że na 24 godziny przed dniem głosowania aż do zakończenia głosowania – czyli od do północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października – zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży przedwyborczych.
Jaka jest kara za złamanie ciszy wyborczej?
Złamanie ciszy wyborczej to wykroczenie, które podlega karze grzywny – mówi o tym art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość tej grzywny nie jest jednak określona w tym dokumencie, a w Kodeksie wykroczeń. Znajdujemy tam informację, że za złamanie ciszy wyborczej można zostać ukaranym karą grzywny w wysokości od 20,000 złotych do 50,000 złotych. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 500 000 do 1 000 000 złotych.
Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spot :
Napisz komentarz
Komentarze