- Rozmawialiśmy o infrastrukturze drogowej i o inwestycjach - poinformował dziś szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji "Wojsko i samorząd". - Dziękuję mieszkańcom Wielkopolski za przyjmowanie naszych sojuszników, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych - dodał.
Dwa razy powiedział tez o przygotowywanym podręczniku.
Jest na ukończeniu
Prace nad publikacją trwają, ale minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił już w końcu zeszłego roku. Obiecał wstępnie, że podręcznik może trafić do Polaków już w kwietniu 2025 roku.
-Na ukończeniu jest już podręcznik jak zachować się ma obywatel w sytuacjach kryzysowych powiedział dziś wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz
Główną inspiracją, jak przyznał wicepremier, dla tego przedsięwzięcia była Szwecja, gdzie mieszkańcy otrzymali szczegółowe instrukcje dotyczące przygotowania się do walki i reagowania w trudnych sytuacjach.
-Podręcznik to mój pomysł, żeby każdy polski obywatel, czy to dorosły czy dziecko dostał podręcznik jak zachować się w sytuacji zagrożenia - powiedział w Poznaniu minister.
Podręcznik posłuży jako przewodnik
Podstawowym założeniem podręcznika antykryzysowego jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i poprawa reakcji na współczesne zagrożenia. Podręcznik ma pełnić funkcję przewodnika, który pomoże obywatelom przetrwać kryzysowe sytuacje – katastrofy naturalne oraz inne nagłe zagrożenia. Jak poinformował Kosiniak-Kamysz, w podręczniku znajdą się praktyczne porady. Wśród najważniejszych wskazówek będą między innymi informacje o tym, jakie najpotrzebniejsze przedmioty warto mieć zawsze w domu oraz jak efektywnie udzielać pierwszej pomocy.
Co tam znajdziemy?
W podręczniku zostaną omówione metody ochrony przed kryzysami oraz wskazówki dotyczące przeciwdziałania oszustwom. Wśród najważniejszych sposobów ochrony znajdą się m.in.: gromadzenie zapasów żywności i wody pitnej, posiadanie podręcznej apteczki pierwszej pomocy, przygotowanie latarki, baterii i środków higieny osobistej. Aby uniknąć oszustw, obywatele będą informowani o tym, jak rozpoznawać fałszywe informacje i oszustwa telefoniczne. Poradnik będzie zawierał także wskazówki dotyczące ochrony danych osobowych.
Dwie wersje
Jedna wersja zostanie stworzona specjalnie dla dzieci, a druga dla dorosłych. Pierwsza będzie udostępniona w formie internetowej. Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że podręcznik zostanie dostosowany do możliwości dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym seniorów. Celem resortu jest zapewnienie równego dostępu do wiedzy na temat radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Każdy polski dom będzie miał dostęp do tej publikacji. Przedsięwzięcie obejmie więc kilkanaście milionów polskich gospodarstw domowych.
Napisz komentarz
Komentarze