Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
To nawracająca, przewlekła choroba skóry, spowodowana wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych oraz nadmiernym namnażaniem drożdżaków Malassezia. Prowadzi do powstawania zmian zapalnych, które najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze głowy, twarzy, klatce piersiowej i plecach. Szacuje się, że dotyka od 1% do 3% populacji, co czyni ją jedną z częstszych chorób dermatologicznych. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/lojotokowe-zapalenie-skory-jak-sobie-z-nim-radzic,1605006757.html
Nadmierna produkcja sebum, wynikająca z predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych, chorób, nieodpowiedniej diety czy stresu, sprzyja jej rozwojowi. Bardzo istotną rolę odgrywa również osłabienie układu odpornościowego – gdy nie funkcjonuje on prawidłowo, organizm traci kontrolę nad drobnoustrojami, a grzyby Malassezia zaczynają się nadmiernie namnażać.
Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry?
Przy tej dermatozie mogą pojawić się następujące objawy:
- rumieniowe zapalne zmiany skórne,
- tłuste, żółte lub białe łuski, przylegające do skóry,
- szybko przetłuszczające się włosy,
- swędzenie i wynikające z drapania przeczosy, nadżerki oraz strupy,
- wypadanie włosów.
.png)
(5).jpg)
Łojotokowe zapalenie leczymy za pomocą środków działających miejscowo i ogólnie, dobierając je odpowiednio do intensywności objawów. Standardem jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych, a na początku leczenia także preparatów złuszczających, aby pozbyć się łuski. Równocześnie należy odpowiednio pielęgnować skórę i to nie tylko do ustąpienia objawów, ale także w okresach bezobjawowych, w ramach profilaktyki - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Seborh – produkty na łojotokowe zapalenie skóry głowy, które warto znać
Do pielęgnacji chorobowo zmienionej skóry warto wybierać produkty dedykowane, takie jak Seborh. To trzy dermokosmetyki, które działają w oparciu o naturalne składniki aktywne. Pomagają przywrócić skórze głowy równowagę, dobrze ją oczyszczają i co jest niezwykle istotne, nie podrażniają ani nie wysuszają. Jak wynika z badań aplikacyjnych, są skuteczne w redukowaniu objawów ŁZS.
.png)
.png)
- Szampon Seborh dokładnie oczyszcza i likwiduje nadmiar sebum oraz grzyby Malassezia. Już od pierwszego użycia pozostawia uczucie ukojenia na podrażnionej i swędzącej skórze głowy. Wyraźnie zmniejsza łuskę i normalizuje aktywność gruczołów łojowych. Jego składniki aktywne to m.in. siarczek selenu, ichtiol, biolin i pantenol.
- Emulsja Seborh pobudza procesy regeneracji skóry oraz odbudowuje jej ochronną barierę hydrolipidową. Przynosi ulgę przy swędzeniu i redukuje łuskę. Działa również przeciwgrzybiczo, sprzyjając utrzymaniu prawidłowej mikroflory skóry. Zawiera pirokton olaminy, mocznik i siarkę.
- Płyn Seborh delikatnie usuwa łuszczący się naskórek wraz z tłustymi łuskami. Łagodzi też stany zapalne, świąd, zaczerwienienia. Nawilża skalp i dodatkowo usprawnia mikrokrążenie. W jego składzie można znaleźć kwas glikolowy, alantoinę, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
Opinie o Seborh:
Więcej opinii przeczytasz na stronie https://www.youtube.com/@seborhpl
Jak stosować zestaw?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Co jest ważne w pielęgnacji skóry z łojotokowym zapaleniem?
Kluczem do skutecznej pielęgnacji w łojotokowym zapaleniu skóry są odpowiednie kosmetyki. Powinny one działać jak najdelikatniej, ponieważ podrażniona skóra może ulec zaognieniu pod wpływem agresywnych składników. Kosmetyki nie powinny też odtłuszczać za bardzo skóry, gdyż paradoksalnie wzmaga to łojotok. Dobrze, gdyby zawierały składniki przeciwgrzybicze – pomoże to w utrzymaniu właściwego mikrobiomu skóry. Ponadto powinny powodować usuwanie łuski, ale muszą robić to w sposób delikatny, np. poprzez jej rozmiękczenie i łagodne działanie keratolityczne.
Podsumowanie
Najlepsze produkty na łojotokowe zapalenie skóry to takie, które kompleksowo walczą z problemem. Nie tylko działają przeciwgrzybiczo i złuszczająco, ale też nawilżają, łagodzą swędzenie i zaczerwienienia oraz wspomagają regenerację skóry. Poza tym są łagodne i nie powodują zaognienia problemu. W celu dobrania odpowiednich produktów warto skonsultować się dermatologiem, który w razie konieczności zapisze również leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.