Gmina Chojna wystąpiła z dwóch stowarzyszeń tj. z Unii Miasteczek Polskich oraz Konwentu Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy.
Drugie stowarzyszenie - Konwent Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy, do której należała Chojna, jest zrzeszeniem polskich jednostek samorządu terytorialnego. Gdy gmina przystępowała do organizacji 7 lat temu mówiono o celu: pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej oraz innych źródeł dla realizacji idei współpracy w związku z rozszerzaniem się i przesuwaniem granic Unii Europejskiej w kierunku wschodnim naszego kontynentu. Rocznej składka członkowska wynosiła w kwocie 6000 złotych.
Wystąpienie uzasadniano tak:
„Decydując się na członkostwo w Konwencie, wiązano duże nadzieje na wypracowanie sieci kontaktów, pozwalających na realizację wspólnych przedsięwzięć oraz pozyskiwanie środków finansowych z funduszy europejskich. Pomimo udziału Gminy Chojna w kilku przedsięwzięciach Konwentu o charakterze kulturalnym uznać należy, że roczna składka członkowska przewyższa zamierzone wymierne korzyści dla mieszkańców gminy. W związku z powyższym postanawia się wystąpić z Konwentu Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy"
Ta pierwsza organizacja była konikiem byłego wiceburmistrza Wojciecha Długoborskiego. W Stowarzyszeniu Unii Miasteczek Polskich, Chojna była jednak już od 1991 roku.
W latach 2016-2018 koszty członkostwa gminy w tym stowarzyszeniu wyniosły 65 000 złotych. Oprócz rocznej składki członkowskiej gmina ponosiła koszty związane z delegacjami, zakwaterowaniem czy reprezentowaniem gminy przez wiceburmistrza.
Napisz komentarz
Komentarze