Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 17:20
Reklama

Czy można zrezygnować z błotników w przyczepie?

Zastanawiasz się nad tym, czy Twoja przyczepa musi posiadać błotniki? Co mówią o tym przepisy polskiego prawa? W tym artykule sprawdzimy, czy można zrezygnować ze stosowania błotników w przyczepie i z czym to się wiąże. Dowiesz się także, dlaczego warto stosować te elementy wyposażenia. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo. Zapraszamy do lektury.
  • 17.12.2024 10:56
  • Autor: Grupa tipmedia
Czy można zrezygnować z błotników w przyczepie?

Błotniki w przyczepie – co mówią o nich przepisy?

Podstawowe akty prawne brane pod uwagę w Polsce w tym zakresie to Ustawa Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nimi błotniki nie stanowią obowiązkowego wyposażenia w przyczepce samochodu osobowego. Tym samym jej właściciel może dobrowolnie z nich zrezygnować i nie grozi za to żadna odpowiedzialność karna w postaci mandatu. Warto jednak wiedzieć, jakie inne elementy są obowiązkowym wyposażeniem w przyczepie do samochodu osobowego. Należą do nich m.in.: kierunkowskazy, światła stopu, światła pozycyjne tylne, przeciwmgłowe tylne i awaryjne, podświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz odblaski z tyłu, po bokach oraz z przodu (tylne muszą mieć kształt trójkąta).

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pojazdów ciężarowych. W nich obowiązkowe jest stosowanie błotników, na co wskazują wyżej wymienione akty prawne. Za ich brak grozi odpowiedzialność karna w postaci mandatu lub sankcji administracyjnych (postępowania). Każdy kierowca ciężarówki oraz właściciel firmy transportowej powinni zdawać sobie z tego sprawę. 

Choć nie są obowiązkowe, nie warto z nich rezygnować 

Choć błotniki w przyczepie nie są obowiązkowe, to jednak z doświadczenia wiemy, że nie warto z nich rezygnować. W końcu stanowią one jeden z podstawowych elementów zabezpieczających przed wydostawaniem się spod kół zanieczyszczeń, w tym m.in.: kamieni, piasku, wody, soli drogowej itd. Te mogą powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzieje się tak na skutek m.in. ograniczenia widoczności innym kierowcom.

Wydostające się spod kół zanieczyszczenia mogą powodować uszkodzenie pojazdów znajdujących się za przyczepą (np.: wgniecenie karoserii, uszkodzenie reflektora, pęknięcie przedniej szyby). Wiąże się to ze sporymi stratami finansowymi. Obowiązek pokrycia szkód spoczywa na kierowcy pojazdu z przyczepką. Stosowanie błotników minimalizuje takie ryzyko. Ponadto zanieczyszczenia spod kół mogą powodować uszkodzenie samej przyczepki, co powoduje kolejne straty. 

Świadomi kierowcy stosują błotniki 

Świadomi i odpowiedzialni kierowcy stosują błotniki w przyczepkach, choć nie mają takiego obowiązku. Zdają sobie jednak sprawę z tego, jak duże zagrożenie może powodować ich brak. Korzystając z dróg, powinniśmy być odpowiedzialni. Dbajmy nie tylko o siebie, ale także o komfort i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Stosowanie błotników to jeden ze sposobów na zwiększenie tego bezpieczeństwa. Dobrej jakości błotniki przyczepa gwarantują wysoką skuteczność działania oraz długo zachowują swoje podstawowe właściwości. 

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama