Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 14:32
Reklama

Renta wdowia – korzystniejsze możliwości finansowe dla wdów i wdowców [WNIOSEK]

Od dnia 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o rentę wdowią, która stanowić będzie wsparcie finansowe dla osób, które straciły swojego małżonka.
Renta wdowia – korzystniejsze możliwości finansowe dla wdów i wdowców [WNIOSEK]

Wprowadzone zmiany w systemie emerytalno-rentowym mają na celu poprawę sytuacji materialnej osób samotnych po stracie bliskiego. Renta wdowia, która wejdzie w życie na początku lipca 2025 roku, na pewno przyniesie ulgę wielu osobom. Do tej pory wpłynęło już do ZUS-u ok. 30 tys. wniosków w tej sprawie. 

Co to jest renta wdowia?

Renta wdowia to dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane wdowom i wdowcom. W okresie od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku, osoby uprawnione będą mogły otrzymać 15% świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec zdecydują się na przejęcie świadczenia zmarłego małżonka jako swoje główne, comiesięczne świadczenie (emeryturę lub rentę), będą mogli otrzymać 15% własnego świadczenia. Od 2026 roku procent ten wzrośnie do 25%. 

Warto jednak zwrócić uwagę na limit, który został wprowadzony – suma obu świadczeń (wdowiej oraz emerytury/renty) nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury. To istotny aspekt, który należy brać pod uwagę.

Warunki uzyskania renty wdowiej

Nie wszyscy wdowcy i wdowy będą mieli prawo do renty wdowiej. Aby móc skorzystać z tego świadczenia, należy spełnić określone warunki, które zostały zawarte w przepisach prawa. Zgodnie z art. 95a ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz art. 33a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymagania są następujące:

1. Osiągnięcie wieku emerytalnego – Wdowa lub wdowiec muszą osiągnąć wiek emerytalny określony w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.   

2. Wspólność małżeńska – Osoba ubiegająca się o rentę wdowią musi pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka i nie zawarła nowego związku.

3. Czas nabycia prawa do renty – Nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie może mieć miejsca wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę wsparcia finansowego dla osób, które straciły najbliższych. Dzięki nowym regulacjom, wdowy i wdowcy będą mieli możliwość uzyskania dodatkowych środków, które mogą poprawić ich sytuację materialną. Pamiętajmy jednak, że aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Link do wniosku załączamy poniżej:

https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/zbieg-swiadczen-z-renta-rodzinna/-/asset_publisher/4e6GYUbiM4Xf/content/wniosek-erwd?_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_4e6GYUbiM4Xf_assetEntryId=12639496&_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_4e6GYUbiM4Xf_redirect=https%3A%2F%2Fwww.zus.pl%2Fwzory-formularzy%2Femerytury-renty%2Fzbieg-swiadczen-z-renta-rodzinna%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_4e6GYUbiM4Xf%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_4e6GYUbiM4Xf_cur%3D0%26p_r_p_resetCur%3Dfalse%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_4e6GYUbiM4Xf_assetEntryId%3D12639496

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama