Inicjatywa ta, znana jako „Czujne Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa”, zyskała szczególne znaczenie po tragicznym pożarze kamienicy w Poznaniu, który miał miejsce w nocy z 24 na 25 sierpnia 2024 roku. Czujka dymu zamontowana w jednym z mieszkań uratowała życie, budząc mieszkańców i dając im szansę na ewakuację. Niestety, w wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch strażaków, a sześciu innych zostało rannych, co podkreśla, jak istotne jest posiadanie takich urządzeń.
PSP Gryfino i OSP Osinów Dolny w akcji
Dlatego na skrytce pojazdu PSP w Gryfinie pojawiła się nowa naklejka związana z kampanią propagującą zakup czujek dymu i tlenku węgla. W dniu 9 grudnia 2024 roku także strażacy z jednostki OSP Osinów Dolny w Gminie Cedynia włączyli się w program, który ma na celu montaż czujek dymu w domach i mieszkaniach. Uczestniczący w akcji strażacy nie tylko instalowali urządzenia, ale również edukowali mieszkańców, wyjaśniając, jak działają i dlaczego są tak ważne w codziennym życiu. Partnerami akcji są:
– Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
– Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie
– Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Zachodniopomorskiego
– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Montaż czujek dymu oraz czujek tlenku węgla to kluczowy element ochrony przed zagrożeniami pożarowymi. Wiele niebezpiecznych sytuacji, takich jak pożary czy ulatnianie się tlenku węgla, może wystąpić w nocy, gdy mieszkańcy są nieświadomi zagrożenia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy dom był wyposażony w odpowiednie systemy alarmowe, które w porę zaalarmują domowników o niebezpieczeństwie.
O akcji w gminie Banie i Trzcińsko-Zdrój pisaliśmy tutaj: https://www.chojnakulturalnie.pl/artykul/4496,montowali-czujki-dymu
Napisz komentarz
Komentarze