Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 06:10
Reklama

Kontrolowali pracę cudzoziemców

W ostatnich miesiącach temat legalności zatrudnienia cudzoziemców w Polsce stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko specjalnej komisji sejmowej, ale także służb kontrolnych.
Kontrolowali pracę cudzoziemców

Autor: KGSG

Działania kontrolne mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów prawa, ale również ochronę polskiego rynku pracy. Wprowadzenie skutecznych mechanizmów monitorowania legalności zatrudnienia cudzoziemców jest kluczowe dla zapewnienia równych warunków pracy dla wszystkich pracowników oraz dla walki z nieuczciwymi praktykami w zatrudnieniu.

Dane statystyczne

Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili szereg kontroli, które objęły niemal 14 tysięcy obcokrajowców. Od początku roku do końca listopada 2024 roku przeprowadzono 266 kontroli legalności zatrudnienia, z których wynika, że 2241 cudzoziemców, czyli 16% ogółu skontrolowanych, pracowało nielegalnie.

Kogo kontrolowano?

Najwięcej skontrolowanych pracowników pochodziło z Ukrainy (29%), Kolumbii (10%) oraz Gruzji (5%). Co ciekawe, to Kolumbijczycy byli najliczniejszą grupą, wśród której, stwierdzono najwyższy odsetek osób podejmujących pracę nielegalnie (23%), następnie Ukraińcy (14%) oraz Gruzini (3%). Taki rozkład narodowościowy może świadczyć o specyficznych trendach migracyjnych oraz sytuacji na rynku pracy w Polsce.

Gdzie kontrolowano?

Kontrole były prowadzone w różnych województwach, w tym zachodniopomorskim, pomorskim oraz w części warmińsko-mazurskiego. W szczególności sprawdzano zatrudniające cudzoziemców podmioty, co pozwoliło na zidentyfikowanie branż, w których najczęściej występowały nieprawidłowości. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w usługach budowlanych (24%), agencjach zatrudnienia (18%) oraz w sektorze zakwaterowania i usług gastronomicznych (17%).

Wnioski

Przedstawione wyniki pokazują, że nielegalne zatrudnienie to poważny problem, z którym Polska musi się zmierzyć. Wśród przeszło 2200 osób pracujących nielegalnie, 39 cudzoziemców otrzymało decyzje administracyjne o zobowiązaniu do powrotu do swoich krajów. Oznacza to, że są oni zobowiązani do samodzielnego opuszczenia Polski. W przypadku braku samodzielnego wyjazdu, a także w przypadku kolejnych kontroli, grozi im przymusowe wydalenie.

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na pracowników w Polsce, konieczne jest zatem wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią legalne i bezpieczne zatrudnianie cudzoziemców, a jednocześnie skuteczne zwalczanie nielegalnego zatrudnienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama