Wspólne dziedzictwo wspólna przyszłość
Projekt WSPÓLNE DZIEDZICTWO WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ to wyjątkowa inicjatywa, która łączy studentów i studentki konserwacji i restauracji dzieł sztuki z Polski i Niemiec. Celem projektu jest ratowanie średniowiecznych malowideł ściennych w kościele filialnym w Mętnie Małym. Malowidła znajdują się w kościele, który od 1945 roku jest zamknięty dla wiernych i zwiedzających. Dzięki projektowi, te historyczne freski mają szansę na odzyskanie dawnej świetności.
W ramach warsztatów, uczestnicy przeprowadzą techniczną konserwację malowideł, zapobiegając dalszej destrukcji tych cennych dzieł. Prace konserwatorskie prowadzone są pod nadzorem konserwatora Marcina Korbanka, a uczestniczą w nich studenci z Uniwersytetów w Poczdamie i Toruniu. W kościele zachowały się średniowieczne malowidła oraz jedenaście z dwunastu krzyży konsekracyjnych, tzw. zacheuszków. Jest też pierwotny ołtarz w formie kamiennego sześcianu z prostokątną niszą.
Zakończenie projektu i spotkanie
Prace potrwają do końca sierpnia, a ich zakończenie zostanie uwieńczone dwoma wydarzeniami: 21 sierpnia 2024 roku w godz. 9.00 – 17.00 będzie Dzień drzwi otwartych w Kościele Filialnym w Mętnie Małym, natomiast 23 sierpnia 2024 roku o godzinie 16:00 w Centrum Kultury w Chojnie (Pub Kultura) odbędzie się spotkanie, na którym zaprezentowana zostanie historia kościoła, malowideł oraz efekty pracy konserwatorów.
Mętno Małe - miejsce z historią
Dzięki projektowi miejsce to ma szansę stać się bardziej rozpoznawalne i doceniane przez turystów i miłośników historii. Projekt WSPÓLNE DZIEDZICTWO WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ to doskonały przykład międzynarodowej współpracy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Dzięki zaangażowaniu młodych konserwatorów z Polski i Niemiec, średniowieczne malowidła w kościele w Mętnie Małym mają szansę przetrwać kolejne stulecia.
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w zwiedzaniu oraz spotkaniu i odkrywania historii tego wyjątkowego miejsca!
Napisz komentarz
Komentarze