Straż Graniczna, powołana 16 maja 1991 r., jest odpowiedzialna za zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, a także kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium Polski. Do zadań Straży Granicznej należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.
Straż Graniczna w liczbach
W szeregach formacji pełni służbę 14,5 tys. funkcjonariuszy oraz 3 tys. pracowników. Straż Graniczna ochrania odcinek 3,6 tys. kilometrów polskiej granicy, z czego ponad 1,6 tysiąca kilometrów przypada na odcinek granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG, 9 oddziałów, ośrodki szkolenia oraz Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie.
Straż Graniczna w regionie
Straż Graniczna w naszym regionie była kiedyś bardzo widoczna. Znajdowało się tutaj na granicy polsko – niemieckiej szereg drogowych i rzecznych przejść granicznych oraz strażnic. Po przyjęciu przez Polskę Układu z Schengen i zniesieniu kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, zlikwidowano Pomorski Oddział Straży Granicznej. Wraz z nim likwidacji uległy placówki graniczne i strażnice. Obecnie najbliżej nas znajdują się: Placówka Straży Granicznej w Szczecinie należąca do Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Placówka Straży Granicznej w Gorzowie należąca do Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Z okazji 33. rocznicy powstania Straży Granicznej składamy serdeczne życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej. Dziękujemy za Waszą służbę, zaangażowanie i poświęcenie. Życzymy Wam wytrwałości, bezpieczeństwa i satysfakcji z wykonywanej służby. Niech każdy dzień przynosi Wam radość i poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Napisz komentarz
Komentarze