W latach 2018-2019 dr hab. prof. US Grzegorz Kiarszys realizował grant pt. „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem i zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna”. Na podstawie tych badań powstała publikacja.
“Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce” to publikacja w polskiej archeologii, która porusza kwestię materialnego dziedzictwa XX wieku. Monografia skupia się zasadniczo na trzech specjalnych magazynach broni atomowej w Polsce, szerzej zaś całych bazach wojskowych z nimi związanych. Schrony zostały tam wybudowane jako miejsca składowania taktycznej broni jądrowej, która miała zostać wykorzystana przez specjalnie do tego celu przeszkolone pododdziały i związki taktyczne polskich wojsk na wypadek nowego europejskiego konfliktu militarnego.
Ten wykład otwiera cykl spotkań poświęconych problematyce lotniska wojskowego w Chojnie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Nadodrzańskiej Nocy Muzeów w dniu 18 maja 2024r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie o godzinie 19.30.
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, które pozwoli lepiej zrozumieć historię naszego regionu i miasta.
O tegorocznej Nadodrzańskiej Nocy Muzeów pisaliśmy także tutaj:https://www.chojnakulturalnie.pl/artykul/4273,nadodrzanska-noc-muzeow-2024-podroz-w-czasie-i-przestrzeni
Napisz komentarz
Komentarze