Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:14
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Co z plakatami i banerami wyborczymi

Termin wyborów samorządowych zbliża się nieubłaganie szybko. W związku z tym na naszych ulicach i placach pojawia się coraz to więcej materiałów wyborczych.
Co z plakatami i banerami wyborczymi

Autor: ChojnaKulturalnie (archiwum)

Taka sytuacja ma miejsce przy okazji każdych wyborów, nie tylko tych samorządowych. Pamiętać jednak należy, że umieszczanie plakatów czy banerów wyborczych podlega określonym przepisom.

Na podstawie Kodeksu wyborczego, włodarze mają obowiązek wyznaczenia miejsc na terenie miasta i gminy, na których zlokalizowane będą tablice, gabloty lub słupy ogłoszeniowe, przeznaczone na urzędowe obwieszczenia wyborcze oraz na bezpłatne umieszczanie plakatów wyborczych przez komitety wyborcze.

W Chojnie na bezpłatne umieszczanie tego typu materiałów, wyznaczone zostały następujące miejsca: Słupy ogłoszeniowe rozmieszczone na obszarze miasta usytuowane przy: ul. Mieszka I-go (obok kościoła) ul. Jagiellońskiej (obok Urzędu Miejskiego, ul. Jagiellońska 2) ul. Narciarskiej ul. Gen. Wł. Sikorskiego oraz tablice ogłoszeń znajdujące się w wiejskich miejscowościach tej gminy.

Należy przy tym pamiętać, że materiały wyborcze:

  • powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą;
  • plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód;
  • na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia;
  • przy ustawieniu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe;
  • plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30. dni po dniu wyborów.

Policja i straż miejska usuwać będzie na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

doświadczona 16.02.2024 17:14
Podejrzewam ze podobnie jak ostatnio w wyborach samorządowych to i te będą niepodpisane materiały.

Reklama