Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:17
Reklama
Reklama

Układ Chojeński

W Chojnie prowadzone były poważne dwudniowe negocjacje na wysokim szczeblu.
Układ Chojeński

Autor: chojnakulturalnie

 

Układ Chojeński

30 marca 1493 roku w Chojnie (Koenigsbergu) zawarty został układ chojeński pomiędzy księciem pomorskim Bogusławem X, a elektorem brandenburskim Janem Cycero. Zawarcie porozumienia poprzedziły dwudniowe negocjacje, które prowadzili ze sobą osobiście obaj władcy właśnie w Chojnie. Układ chojeński dotyczył regulacji powojennych i zmian granicznych do jakich doszło w wyniku wojny brandenbursko – pomorskiej toczonej w latach 1478-1479. Uzgadniał również wymianę zamków i miast. Dzielił ziemię pełczycką na część brandenburską wraz z Pełczycami i część pomorską już bez tego miasta. Przyłączał utracone w wojnie lenna w Żelechowie i Lisim Polu na powrót do ziemi widuchowskiej i księstwa pomorskiego.

Zanim doszło do układu w Chojnie, obaj władcy spotkali się wcześniej w Pyrzycach. Tam z udziałem i mediacją posłów polskiego króla zawarli sojusz i porozumienie. W zawartym porozumieniu Jan Cycero rezygnował z roszczeń do zwierzchnictwa nad Pomorzem Zachodnim. Natomiast Bogusław X odnowił przyrzeczenie, że w przypadku wygaśnięcia dynastii Gryfitów sukcesję przejmą po nich brandenburscy Hohenzollernowie.

Bogusław X i Anna Jagiellonka

Warto w tym miejscu wspomnieć, że żoną Bogusława X była Anna Jagiellonka, córka króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka. Ich związek małżeński był nie tylko symbolem jedności, ale także potwierdzeniem silnej pozycji Pomorza na arenie międzynarodowej.

Konferencja

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu i innych tajemnicach związanych z Bogusławem X, to jak już pisaliśmy wcześniej Zamek w Szczecinie, we współpracy z Komisją Historyczną dla Pomorza, Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i Archiwum Państwowym w Szczecinie, zapraszają na międzynarodową konferencję naukową „Bogusław X, życie i działalność renesansowego księcia na Pomorzu i w Europie”. Konferencja rozpoczyna się już jutro w szczecińskim Zamku o godz.14.00 i trwać będzie do 25 listopada.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji.

O konferencji pisaliśmy również tutaj:  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bogusława 22.11.2023 13:05
Ja tam jestem czysta. Nie mam sobie nic do zarzucenia.

rozczarowany 22.11.2023 11:59
Już myślałem po tytule, że będzie coś o burmistrz :-(

Reklama