Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN - Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń, z których wyłoniono finałową dwudziestkę. Teraz rozpoczyna się kolejny etap konkursu, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta. Termin głosowania upływa 30 listopada 2023 roku.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zgłosili swoje propozycje. Internauci wykazali się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością, przysłane słowa stanowią obraz żywej polszczyzny, jakiej używa młodzież. Plebiscyt PWN odbywa się już po raz ósmy. Jak co roku, pojawiają się nowe wyrazy inspirowane komunikacją medialną, grami i codziennym życiem, ale też pojawiają się "dobrzy znajomi" - słowa, które na stałe weszły do języka młodzieży.
Finałowa dwudziestka słów i wyrażeń została wybrana spośród najczęściej zgłaszanych propozycji spełniających kryteria regulaminowe. Ostateczny wybór finalistów został dokonany przez jury, w skład którego weszli: prof. dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Bartek Chaciński z "Polityki". Przy wyborze finalistów jurorów wspierali doradcy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK oraz przedstawiciele PWN.
Poniżej prezentujemy finałową dwudziestkę w kolejności alfabetycznej:
bambik
baza
bratku/ bruh
cringe
delulu
drillowiec
FR/ for real
git
imo
kys
LOL
NPC
odklejka
oporowo
rel
rizz
side-eye
sigma
slay
zgerypała
Według przewodniczącej jury Anny Wileczek, pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży ceni sobie wartości autentyczności i prawdy. Autentyczność może być rozumiana zarówno jako zgodność z rzeczywistością, jak i jako sposób reakcji na informacje i treści, z którymi młodzi ludzie mają do czynienia.
Bartek Chaciński zwraca uwagę na to, że w tym roku w plebiscycie znalazło się wiele zgłoszeń dotyczących dbałości i uwagi przywiązanej przez młodych mężczyzn do własnego wyglądu i stylu. Wielu z tych wyrażeń zostało przeniesionych na nasze podwórko z krajów anglosaskich zainspirowane popularnością sławnych youtuberów i raperów.
Marek Łaziński zauważa natomiast obecność wieloznacznych słów, które od dziesięcioleci funkcjonują w różnych wariantach w młodzieżowym slangu.
Zachęcamy wszystkich do oddania swojego głosu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl do 30 listopada 2023 roku (do godziny 12:00). Definicje i przykłady użycia można znaleźć w galerii Młodzieżowych Słów Roku 2023 na stronie PWN.
Napisz komentarz
Komentarze