Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:53
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Obchody na smutno? Przecież to radosne Święto Niepodległości

Odzyskanie przez Polskę niepodległości to powód abyśmy radośnie świętowali. Inny przekaż zdają się jednak proponować władze Cedyni, Chojny, Morynia czy Mieszkowic.
Obchody na smutno? Przecież to radosne Święto Niepodległości
Organizatorem tych uroczystości był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu.

Autor: MOK

Niemal wszędzie większa część imprez przygotowana jest raczej na smutno. Każą przynosić wieńce, wiązanki i znicze. Jak na… pogrzebie. W wymienionych 3 gminach uroczystości rozpoczynała msza w kościele (oprócz Morynia). Niektórzy nawet planują uroczystości na cmentarzu (Mieszkowice). Czy tak powinno wyglądać radosne święto? 

Świętowanie może wynikać z patriotyzmu. Ale czym on jest dziś? Jak go zdefiniować?

Jedni mówią, że jest patriotyzm nowoczesny, ale też tradycyjny. Ale w sumie to stosunkowo świeże święto. Czy zatem możemy mówić już o tradycji?

Inni wyróżniają patriotyzm narodowy i patriotyzm obywatelski. Ten pierwszy nakierowany jest na przeszłość i na wspólnotę narodową. Ale dziś obywatele naszego kraju to nie tylko wspólnota historyczna i etniczna. Współczesne społeczeństwo to nie tyko twór narodowy, bo niektórzy nie są etnicznymi Polakami, a czują się obywatelami polskimi. 

Czy można być patriotą i uczestniczyć czy współtworzyć święto, a nie być na wyborach, które są odpowiedzialnością za wspólnotę?

Niektórzy uważają, że powinniśmy mówić o wspólnocie globalnej. Stąd za patriotyczne uważane są postawy ekologiczne, takie które wykazują się dbałością o planetę, np. postawy aby zostawiać jak najmniejszy ślad węglowy.

Na południku powiatu gryfińskiego próbowano kiedyś świętować na sportowo i nieźle to szło w Cedyni czy Moryniu. Zdarzały się wystawy, festyny, koncerty, czy historyczne pokazy. Skoro świętowano kulinarnie przed wyborami, to dlaczego nie teraz? Pora roku nie sprzyja nieskrępowanym pomysłom, ale możliwości jest wiele.  

Święto Niepodległości to również dzień wolny od pracy (w przedsiębiorstwach i instytucjach) czy szkoły, co pozwala rodzinom spędzić go razem i uczestniczyć w narodowych obchodach. Niestety sobota w to najbardziej handlowy i pracowity dzień w Osinowie Dolnym… 

Każdy oczywiście może świętować na własny sposób. Ale skoro wydawane są nasze – podatników - pieniądze, to dobrze aby wydane były rozsądnie. Badania pokazują, że 11 Listopada jest dla nas radosnym świętem. I to powinno być widać, słychać i czuć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

cedyniak 15.11.2023 12:35
To prawda w Cedyni ten sam schemat na każdą uroczystość. Msza, przemówienie burmistrza, kwiaty ...i na smutno czy to 3 maj, czy 11 listopada czy też inne. To już się wypaliło, czas na zmiany.

?? 15.11.2023 23:33
Najbardziej żałosne jest składanie wieńców i zniczy pod komunistycznym pomnikiem. Komu to potrzebne. Kto tam umarł? Jakiś komunista?

!! 16.11.2023 11:11
Najśmieszniejsze, że zmienili widok pomnika a nie zmienili nazwy.

R. 16.11.2023 22:47
A jak niby nazywa się pomnik bo ja nie wiem. Nie po prostu pomnik na Placu Wolności?

Morynka 15.11.2023 11:24
Było na smutno, było podniośle, było na wesoło.

Reklama