Program ,,Czyste powietrze" to program Ministerstwa Środowiska realizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program przeznaczony na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Budżet programu Czyste Powietrze, którego realizacja jest zaplanowana do roku 2029, to 103 miliardy złotych, z czego większość – 63,3 mld zł – ma trafić do beneficjentów w formie dotacji. Szacuje się, że z programu możliwe będzie przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji około 4 milionów budynków jednorodzinnych w Polsce.
Program Czyste Powietrze promuje tzw. kompleksową termomodernizację. Dofinansowywane będą różnego rodzaju prace termomodernizacyjne.
W przypadku istniejącego budynku, dofinansowanie może dotyczyć wymiany źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej na węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (w tym węglowe – V klasy i biomasowe), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła – wraz z montażem.
Dodatkowo finansowanie w przypadku istniejących budynków obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów i podłóg na gruncie; docieplenie ścian wewnętrznych, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w tym montaż zaworów z głowicami termostatycznymi, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, wśród których są kolektory słoneczne i mikroinstalacje fotowoltaiczne (OZE finansowane tylko w formie zwrotnej).
na dzień 10 października złożono finalnie 4,5 tysiąca wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. Mowa tu o wnioskach elektronicznych.
Napisz komentarz
Komentarze