-Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie "Pomnika Bezimiennych" - poświęconego wszystkim spoczywającym w nierozpoznanych mogiłach na terenie Pomorza Zachodniego. Asumptem dla nas do stworzenia takiego miejsca był oddolna inicjatywa mieszkańców Piaseczna, w których pamięci przetrwała dramatyczna historia bezimiennego młodego Polaka, bestialsko zamordowanego w czasie II wojny światowej. Dzięki staraniom i współpracy wielu instytucji a także dziennikarskiemu śledztwu udało się ustalić personalia tego bohatera i przywrócić mu imię. To polski jeniec wojenny Jan Szczepaniak, pochodził z Warszawy - mówią członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej.
Serdecznie zapraszamy już 3 listopada 2023 roku do Piaseczna. gm. Trzcińsko-Zdrój na godzinę 11:00 Uroczysko Piaseczno (wyjazd z Piaseczna w stronę Warnicy).
Przywrócona tożsamość - ocalona historia - odsłonięcie tablicy w Piasecznie
W czasie II wojny światowej do dzisiejszego Piaseczna (niemieckiego wówczas Pätzig) trafił przymusowy robotnik. Młody Polak wykonywał pracę u gospodarza, którego zabudowania znajdowały się blisko nieistniejącego już pałacu. Mężczyzna ten nawiązał intymny kontakt z Niemką, z którą spotykał się potajemnie pod osłoną nocy. Pewnego dnia okazało się, że młoda dziewczyna jest w ciąży. O romansie dowiedziało się Gestapo, rozpoczynając uciążliwe przesłuchania. Historia ta miała dramatyczny przebieg a jej finał rozegrał się na pobliskim wzgórzu.
Przez kolejnych 60 lat las pokrył wzgórze, zacierając ślady po niegdysiejszej mogile. W Piasecznie nie wszyscy jednak zapomnieli. O dramatycznych wydarzeniach opowiadał mieszkańcom Marian Zwoliński - kolega zamordowanego Polska i jedyny świadek tamtych wydarzeń.
Historia ta przetrwała w pamięci mieszkańców, którzy opowiedzieli ją członkowi naszego Stowarzyszenia - Andrzejowi Krywalewiczowi. W roku 2020 członkowie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z pracownikami Lasów Państwowych podjęli działania, dążąc do potwierdzenia tej historii oraz upamiętnienia tych wydarzeń. Dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie udało się przywrócić imię bezimiennemu dotychczas mężczyźnie a przy wzgórzu ma stanąć głaz. Ma on upamiętniać nie tylko zamordowanego Polaka, ale również nieznaną z nazwiska Niemkę oraz wszystkie ofiary II wojny światowej, które spoczęły w bezimiennych mogiłach na terenie Pomorza Zachodniego.
Poświęcony jest wszystkim mieszkańcom - zarówno polskim jak i niemieckim, których życie przerwała nie śmierć na polu bitwy, ale bezduszność ideologii i bezwzględność systemu. Głaz ten ma być miejscem pamięci i przestrogi jednocześnie oraz strefą zadumy i refleksji.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na uroczyste odsłonięcie tablicy. Szczegóły na plakacie w fotogalerii.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej/ Nadleśnictwo Różańsko/ Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju/ Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju
Napisz komentarz
Komentarze