Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:07
Reklama
Reklama

Zapobiegawcze chlorowanie wody w Trzcińsku-Zdroju i Moryniu

W związku z zaistniałą sytuacją w województwach południowej Polski związaną z wystąpieniem bakterii Legionelli w wodzie, Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju i Moryniu wprowadził zapobiegawcze chlorowanie wody.
Zapobiegawcze chlorowanie wody w Trzcińsku-Zdroju i Moryniu
Ratusz w Trzcińsku-Zdroju.

Autor: chojnakulturalnie

Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju wprowadził zapobiegawcze chlorowanie wody w miejscowościach zarządzanych przez tę jednostkę, w tym Trzcińsko-Zdrój, Gogolice, Chełm Dolny, Rosnówek, Górczyn, Stołeczna, Piaseczno i Babin. 

Podobną decyzję o chlorowaniu wodociągów miejskich podjął ZGKiM w Moryniu. Decyzja ta została podjęta w związku z zaistniałą sytuacją w województwach południowej Polski związaną z wystąpieniem bakterii Legionelli w wodzie.

Legionelloza, nazywana także chorobą legionistów lub gorączką Pontiac, to zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana przez Gram-ujemne bakterie tlenowe – pałeczki Legionella pneumophila. Bakterie te występują naturalnie w środowiskach wodnych, takich jak jeziora, baseny, stawy, strumienie czy tereny wilgotne, np. mokra gleba.

W ostatnim czasie problem zakażenia legionellą stał się poważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Dotychczas najwięcej obaw odczuwali mieszkańcy województwa podkarpackiego, ponieważ problem występował wyłącznie tam. Teraz potwierdzono zakażenie bakterią także w innych województwach: wielkopolskim, małopolskim oraz lubelskim.

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą rzeszowski sanepid otrzymał 17 sierpnia. Dotychczas bakterię potwierdzono u 144 osób. Najwięcej zakażonych mieszka w Rzeszowie – 96 pacjentów oraz w powiecie rzeszowskim – 31. Zmarło 14 zakażonych osób.

Warto pamiętać o zapobieganiu zakażeniu legionellą poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciepłej wody użytkowej (55-60°C), ponieważ bakterie Legionella giną w temperaturze około 70°C. Poniżej temperatury 20°C stopień rozmnażania znacząco spada, ale bakteria może przetrwać w stanie uśpienia przy dużo niższych temperaturach do czasu pojawienia się sprzyjających warunków rozwoju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hmm... 30.08.2023 23:48
Coś musiało być nie tak, ale prawdy nie powiedzą.

ciekawe 28.08.2023 16:31
Boją się legionellozy?

Piotrus 29.08.2023 12:51
To może być niestety dobry trop.

Reklama