Nazwa
Dawniej ta ulica składała się z dwóch ulic, które nazywały się Königstrasse (Królewska) i Bernikowerstrasse (Barnkowska od rozwidlenia z obecną ul. Jagiełły do Bramy Barnkowskiej). Königstrasse natomiast wcześniej nosiła też inne nazwy, a mianowicie Kornstrasse (Korn – ziarno) i Hauptstrasse (Główna).
W 1946 r. polska administracja obie ulice połączyła w jedną. Dla upamiętnia króla, który był jednym z najwybitniejszych władców w historii Polski nazwano ją ulicą Bolesława Chrobrego.
Dzieje
Dawniej wzdłuż ulicy, po obu jej stronach znajdowały się liczne kamienice mieszczańskie z których żadna nie zachowała się do dziś. Wśród nich wyróżniały się dwie kamienice chojeńskich patrycjuszów pod nr 18 i 19 oraz budynek poczty. Ulica ta jest więc nie tylko ważnym elementem układu urbanistycznego Chojny, ale także świadkiem bogatej historii miasta.
W połowie lutego 1945 r. ulica podobnie jak całe chojeńskie Stare Miasto została zniszczona przez wojska sowieckie. Dopiero w latach 50. i 60. XX wieku odgruzowano pozostałości zniszczonych budynków i przystąpiono do zabudowy Starego Miasta. W latach 1962-66 powstały pierwsze budynki wielorodzinne przy ulicy Chrobrego. W 1966 r. wykonano także obejście zabytkowej Bramy Barnkowskiej. Jednak przejazd pod nią odbywał się nadal na kierunku wyjazdowym z miasta. Dopiero na pocz. lat 90. minionego wieku ruch przekierowano całkowicie obok bramy.
W latach 70. i 80. XX wieku nieco zmodernizowano ulicę i położono chodniki. Zasadzono krzewy, drzewa oraz kwietne klomby. Zaczęto też budowę nowych bloków mieszkaniowych. Głównymi inwestorami były ówczesne chojeńskie zakłady pracy: Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych, Państwowy Ośrodek Maszynowy i inne.
W 2006 roku na skwerze u zbiegu ulic Chrobrego i Jagiełły odsłonięto pomnik Jana Pawła II autorstwa pracowni Leszka Soroczyńskiego.
W 2015 roku rozpoczęto remont biegnącej przez Chojnę drogi krajowej nr 31, która obejmowała ulice: Wojska Polskiego, Bałtycką, Chrobrego, Jagiełły, Kościuszki i Barwicką. Prace ukończono w grudniu tego samego roku.
Położenie.
Ulica Bolesława Chrobrego usytuowana jest w południowo - zachodniej części staromiejskiej dzielnicy Chojny. Od wschodniej strony zamyka ją Brama Barnkowska natomiast od zachodniej rondo na skrzyżowaniu ulic Basztowej, Szkolnej i Bałtyckiej.
Ulica Bolesława Chrobrego stanowiła i stanowi również obecnie jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Chojnie. To także symbol miasta i jego mieszkańców, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością.
Napisz komentarz
Komentarze