Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:21
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Zamiast konferencji historycznej, polityczna debata

W ostatniej chwili na dzień przed rozpoczęciem Dni Cedyni podano skromną informację, że pod Górą Czcibora zorganizowana zostanie debata. Czy będzie ona miała związek z rocznicą bitwy cedyńskiej? Dlaczego odeszliśmy od dobrej tradycji historycznych konferencji?
Zamiast konferencji historycznej, polityczna debata
Konferencja w murach Klasztoru Cedyńskiego w rocznicę bitwy w 2015 r.

Autor: cedyniabezcenzury

Jak na początek Dni Cedyni, to pod Górą Czcibora dzieje się niewiele. W ostatniej chwili dokoptowano nowe wydarzenie, rezygnując ze starych zwyczajów. 

Dobre praktyki do lamusa?

Do tej pory tradycją było, że organizowano konferencje historyczne. Organizacyjnie różnie to wyglądało, ale starano się sprowadzać naukowców – fachowców mediewistów, historyków, archeologów, geologów czy innych badaczy. Przyjeżdżali fachowcy także z Niemiec. Przeważnie miało to uroczysty charakter i odbywało się w Klasztorze Cedynia. W tym miejscu, gdzie miało zostać utworzone muzeum… 

Niestety, tych konferencji odpowiednio później nie wykorzystywano i z większości nie powstawały publikacje. W ubiegłym toku organizacyjnie taka minidebatę z archeologiem i historykami próbowano zorganizować pod Górą Czcibora. Wtedy rządowa część obchodów zepchnęła tę inicjatywę na absolutny margines. W tym roku, nie wiedzieć dlaczego, w ogóle zrezygnowano z konferencji historycznej czy jej namiastki. Należy ocenić to negatywnie. 

Debata polityczna

Dobrze, że mimo wszystko jest jakiś pomysł. W tych trudnych warunkach, w namiocie pod Górą Czcibora w niedzielę o godz. 13.30 próbuje się zorganizować, co prawda w ostatniej chwili informując, ale zawsze… debatę pod tytułem „Stosunki polsko-niemieckie w perspektywie polskiej myśli zachodniej”. W dyskusji mają wziąć udział dr Wojciech Lizak, dr hab. Sebastian Ligarski i dr Maciej Maciejowski, a prowadzić debatę będzie Bartłomiej Ilcewicz.

Przedsięwzięcie ma być jednym z cyklu mających upamiętnić 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim oraz „jej wpływ na kształtowanie się stosunków polsko-niemieckich i późniejsze losy obu krajów i narodów, aż do czasów współczesnych”. Wydarzenie pod Górą Czcibora ma dotyczyć „stosunków polsko-niemieckich w kontekście genezy, 1000 lat historii i obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej naszych narodów i państw”. Dziwne, że o historii 2 państw będą mówić ludzie z naszego kraju i tylko jednej opcji…

Organizatorami debaty są Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Radio Szczecin, Urząd Miejski w Cedyni oraz Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu.

 Dywagacje o tym, jak obchodzić rocznice cedyńskiej wiktorii pisaliśmy ostatnio tu:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wyścig pokoju 25.06.2023 17:10
I tak tysiąc lat w jedną godzinę omówili?

mag 24.06.2023 18:03
Czas przedwyborczy to i polityki dużo.

M. 24.06.2023 14:40
Dlaczego nie w klasztorze? Mają konflikt z właścicielem?

Reklama