W Puszczy Bukowej przy tzw. „drodze bieszczadzkiej” koło Dobropola Gryfińskiego trwa kolejny protest przeciwko wycince drzew. Tym razem aktywiści z Dzikiego Ruchu Oporu zorganizowali blokadę drogi leśnej, którą wywożono ścięte buki. Według nich, leśnicy prowadzą masową i nielegalną gospodarkę leśną na terenie chronionym przez sieci Natura 2000. Aktywiści domagają się utworzenia Parku Narodowego Puszczy Bukowej, który zapewniłby skuteczną ochronę tego unikatowego ekosystemu.
Puszcza Bukowa jest uważana za największy i najlepiej zachowany, zwarty zespół buczyny pomorskiej. Jest to las o wysokiej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, który stanowi siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Cała Puszcza jest objęta ochroną w ramach sieci Natura 2000, a na jej terenie znajduje się siedem rezerwatów przyrody.
Według aktywistów, ochrona Puszczy Bukowej jest niewystarczająca i nieskuteczna, ponieważ nie zapobiega intensywnej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Zdaniem ekologów, wycinka drzew niszczy siedliska przyrodnicze (w tym gniazda i złożone w nich o tej porze roku jaja i lęgi ptaków), zmienia strukturę lasu i zagraża jego bioróżnorodności. Dlatego postulują utworzenie Parku Narodowego Puszczy Bukowej, który zagwarantowałby pełną ochronę tego obszaru i zaprzestał wszelkich ingerencji w jego naturalny stan.
Według Lasów Państwowych, gospodarka leśna w Puszczy Bukowej jest prowadzona zgodnie z prawem i planem urządzenia lasu, który był konsultowany ze stroną społeczną i ekologiczną. Zdaniem leśników, wycinka drzew jest niezbędna dla utrzymania zdrowia lasu i zapobiegania chorobom i szkodnikom. Ponadto Lasy Państwowe podkreślają, że na terenie Puszczy Bukowej istnieje już park krajobrazowy, który nie wyklucza gospodarki leśnej, a także ponad tysiąc hektarów nieużytkowanego lasu.
W odpowiedzi na grudniowe zarzuty ekologów w sprawie prowadzenia gospodarki leśnej, Nadleśnictwo w Gryfinie opublikowało na swojej stronie internetowej informację w sprawie Puszczy Bukowej. W niej między innymi można przeczytać „Mówiąc o wyjątkowo cennym, przyrodniczym charakterze Puszczy Bukowej nie wspomina się o fakcie, że od dziesięcioleci las ten podlega rozmaitym formom użytkowania, godzącego w zapotrzebowanie społeczne na surowiec drzewny i potrzeby przyrodnicze. Użytkowanie to ma właściwy charakter, bo tylko taki pozwala dziś na określenie puszczy mianem „Przyrodniczej Perły”. Brak jest również wzmianki o tym, że ogromne środki finansowe wracają do puszczy na m.in. pielęgnację i ochronę jej drzewostanów, turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie, edukację czy prace porządkowe, efektem których są zbierane góry odpadów. Brak jest również informacji o działaniach nadleśnictwa związanych ze sposobami ochrony bioróżnorodności puszczy, powierzchniach, na których zaniechano gospodarki leśnej tworząc tzw. "ekosystmy referencyjne"…
Napisz komentarz
Komentarze