Nazwa.
Pierwotnie ulica nosiła niemiecką nazwę Vierradenerstrasse, co można tłumaczyć jako ulica Czworokolna. Jej nazwa pochodziła od młyna w którym pracowały cztery koła młyńskie. Młyn znajdował się niegdyś na Rurzycy przy bramie miejskiej o tej samej nazwie. Niemiecka nazwa ulicy obowiązywała do 1945 roku, kiedy to Chojna znalazła się w granicach Polski.
W pierwszych latach po wojnie ulica Vierradenerstrasse została przemianowana na Pomorską, co miało nawiązywać do regionu historycznego i geograficznego, do którego należała niegdyś Chojna. Jednak ta nazwa nie utrzymała się długo, gdyż wkrótce zniknęła i zastąpiona została nową nazwą jako ulica Bałtycka. Nowa nazwa miała podkreślać związek Chojny z morzem i polskością.
Dzieje.
Ulica Bałtycka była świadkiem wielu wydarzeń historycznych i społecznych, które miały miejsce w Chojnie.
Niegdyś funkcjonował tu jeden z chojeńskich browarów oraz usytuowany był budynek Sądu Powiatowego i więzienie.
W lutym 1945 roku ulica podzieliła losy całego Starego Miasta w Chojnie. Domy zostały splądrowane, a następnie podpalone. W zasadzie nie ocalał żaden z przedwojennych budynków za wyjątkiem dawnego więzienia. Przez wiele lat ulica nie była zabudowana. Dlatego w 1970 roku wzdłuż ulicy założono zieleńce, co miało poprawić jej estetykę.
W latach 80 i 90-tych minionego wieku przy ulicy tej powstały nowe bloki mieszkalne. W 2015 roku przeprowadzono remont biegnącej przez Chojnę drogi krajowej nr 31, która obejmowała ulice: Wojska Polskiego, Bałtycką, Chrobrego, Jagiełły, Kościuszki i Barwicką.
Położenie.
Ulica Bałtycka usytuowana jest w północnej części staromiejskiej dzielnicy Chojny. Z jednej strony zamyka ją rzeka Rurzyca (dawniej brama miejska). Natomiast wjazd na ulicę odbywa się z ronda na skrzyżowaniu ulic Basztowej, Szkolnej i Chrobrego.
Ulica Bałtycka jest więc ważnym elementem krajobrazu i historii Chojny, odzwierciedlającym jej zmiany i rozwój.
Napisz komentarz
Komentarze