Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:20
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Matura 2023 z języka polskiego: nowa formuła, dwa rodzaje arkuszy i środki bezpieczeństwa.

W czwartek 4 maja 2023 roku o godzinie 9:00 rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna. Pierwszym egzaminem obowiązkowym był język polski na poziomie podstawowym. Jak wygląda ten egzamin? Co się zmieniło w porównaniu z poprzednimi latami? Jakie były środki bezpieczeństwa dotyczące paczek z arkuszami?
ZSP Chojna

Autor: chojnakulturalnie

 

Nowa formuła egzaminu.

Matura 2023 z języka polskiego była pierwszym egzaminem w nowej formule, która obowiązuje od tego roku dla absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących. Nowa formuła zakłada, że egzamin trwa 240 minut i składa się z trzech części: języka polskiego w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. Każda część ma inną wagę punktową i wymaga innych umiejętności od zdających.

Dwa rodzaje arkuszy.

Matura 2023 z języka polskiego była również pierwszym egzaminem, na którym zdający mieli do wyboru dwa rodzaje arkuszy:

Dwa rodzaje arkuszy na maturze są potrzebne, ponieważ w tym roku maturę zdają absolwenci różnych typów szkół, którzy uczyli się według różnych podstaw programowych. Formuła 2023 jest przeznaczona dla absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. 

Formuła 2015 jest przeznaczona dla absolwentów czteroletniego technikum i szkół branżowych II stopnia, którzy uczyli się według starej podstawy programowej. Dwa rodzaje arkuszy mają na celu dostosować poziom i zakres egzaminu do wiedzy i umiejętności zdających z różnych szkół.

Środki bezpieczeństwa.

Środki bezpieczeństwa dotyczące paczek z arkuszami były bardzo rygorystyczne. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zastosowała kilka sposobów, aby zapobiec wydostaniu się zadań i tematów do sieci przed egzaminem. Oto niektóre z nich:

Obserwatorzy - CKE wysłała do wielu szkół obserwatorów, którzy sprawdzali, czy dyrektorzy i nauczyciele nie naruszają paczek z arkuszami i czy przestrzegają procedur egzaminacyjnych.

Wideorozmowy - CKE dzwoniła do wybranych szkół i prosiła dyrektorów, aby pokazywali im nieruszone paczki lub pakiety z arkuszami podczas wideorozmowy.

Nadajniki - CKE włożyła do niektórych paczek z arkuszami specjalne nadajniki, które wysyłały sygnał, jeśli paczka była otwarta przed dozwolonym terminem.

Te środki miały na celu zapewnić uczciwość i bezpieczeństwo egzaminu oraz ochronę praw autorskich CKE.

Wyniki dzisiejszych matur podane zostaną 7 lipca 2023r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama