Nie inaczej będzie też w tym roku. Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji na placu przed ratuszem zbiorą się delegacje samorządowe, a także przedstawiciele szkół i zakładów pracy. Złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem. W każdym następnym roku można by pisać i powielać wciąż te same zdania.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że Święto Narodowe Trzeciego Maja jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisaną ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli oraz ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Od kiedy obchodzone są rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja?
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. W okresie międzywojennym było to święto obchodzone z wielką pompą i radością, z udziałem władz państwowych, wojska, organizacji społecznych i szkolnych oraz licznych tłumów obywateli.
Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, później zostało zakazane przez władze komunistyczne. Jednak święto to zostało oficjalnie zniesione dopiero ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy.
W sierpniu 1980 roku powstał NSZZ Solidarność i na fali antykomunistycznej odwilży w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.
Od kiedy święto obchodzone jest w Chojnie?
W „Gazecie Chojeńskiej” z 2007 roku w jednym z artykułów można przeczytać, że w Chojnie święto Konstytucji 3 Maja zorganizowane zostało pierwszy raz przez Stronnictwo Demokratyczne w Zespole Szkół Zawodowych w 1981r. Uczestniczyło w nim ok. 25 osób z przewodniczącym koła SD Janem Jaroszem. Pod masztem flagowym szkoły na wizerunku orła złożono kwiaty.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono oficjalnie ponownie ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia 1990). Wtedy to obchody święta na pl. Zamkowym w Warszawie odbyły się w obecności ówczesnego prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego i od tego czasu stały się oficjalnym świętem Rzeczpospolitej Polskiej.
Od tego czasu święto obchodzone jest oficjalnie również w Chojnie.
Napisz komentarz
Komentarze