Niektóre nazwy ulic uległy jednak z biegiem czasu zmianom. Tak było między innymi z ulicą Szpitalną w Chojnie.
Jeszcze w dokumentach z 1956 roku można było odszukać jej nazwę w topografii miasta. Miejska Rada Narodowa w Chojnie informowała wówczas, że „wyremontowano trzy studnie przy ul. Piekarskiej, Al. Wojska Polskiego i Szpitalnej”.
Jednak już w innym dokumencie z kwietnia 1958 roku czytamy, że Wojewódzki Wydział Oświaty chce zlikwidować Liceum Pedagogiczne, a w jego miejsce umieścić szkołę specjalną. Miejska Rada Narodowa w Chojnie domagała się wówczas pozostawienia dwóch szkół podstawowych jednej przy ulicy Szkolnej i drugiej przy ulicy Dworcowej.
Nie ustaliłem dokładnie, kiedy dokonano zmiany nazwy tej ulicy na ulicę Szkolną, ale zrobiono to na pewno pomiędzy rokiem 1956 a 1958.
Ulica Szkolna usytuowana jest w północno – zachodniej części staromiejskiej dzielnicy Chojny. Z jednej strony zamyka ją rzeka Rurzyca (dawniej mur miejski). Natomiast wjazd na ulicę odbywa się z ronda na skrzyżowaniu ulic Basztowej, Chrobrego i Bałtyckiej.
Jest to jedna z najstarszych ulic w Chojnie. W pierwszych, najdawniejszych zapiskach o niej występuje pod nazwą Judengasse (Zaułek Żydowski). Przy ulicy tej znajdowała się wybudowana w 1754 roku synagoga, która zdewastowana i zniszczona została w czasie tzw. „nocy kryształowej” w nocy z 9/10 listopada 1938 roku przez hitlerowskie bojówki SA.
Znajdował się tam także wybudowany w XIX wieku budynek Lazaretu – później szpitala joanickiego. Zapewne w tym czasie zmianie też uległa nazwa ulicy na Lazarettstrasse.
Natomiast w latach 1879 – 1880 przy ulicy tej wybudowano budynek Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego.
W lutym 1945 roku część budynków została zniszczona. Pozostałe zaś zajęły stacjonujące w mieście wojska sowieckie.
Po opuszczeniu wspomnianych obiektów przez wojsko, w jednym budynku zorganizowano szpital, a do drugiego przeniesiono chojeńską Szkołę Podstawową, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W 1947 roku szpital najpierw czasowo, a później ostatecznie zlikwidowano i przeniesiono do Dębna.
W latach 1954 – 58 funkcjonowało tam Państwowe Liceum Pedagogiczne, a po jego likwidacji utworzono Państwowy Zakład Wychowawczy, który funkcjonuje obecnie jako Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Utworzono też Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą. (Wprawdzie obecnie jest to ulica Podmurze ale obiekty te historycznie przynależą do ulicy Szkolnej)
Przy ulicy tej funkcjonuje również Bank PKO BP.
Napisz komentarz
Komentarze