Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:51
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Co tam na Basztowej się działo?

Ulica Basztowa w Chojnie zlokalizowana jest w zachodniej części staromiejskiej dzielnicy miasta. Od wschodu ulicę zamyka rondo usytuowane na skrzyżowaniu z ulicami Chrobrego, Bałtyckiej i Szkolnej. Na zachodzie ulica kończy się przy Bramie Świeckiej i dalej łączy się z ulicą Młyńską.
Co tam na Basztowej się działo?
Ulica Basztowa

Autor: chojnakulturalnie

Jest jedną z najstarszych i najważniejszych ulic miasta. Powstała wzdłuż dawnego szlaku handlowego prowadzącego ku przeprawom na Odrze w okolicach Schwedt i Cedyni. Tędy też dawniej biegła droga w kierunku Morynia i dalej do Mieszkowic i Kostrzyna.

Swoją nazwę zawdzięcza jednej z najpiękniejszych, średniowiecznych, gotyckich bram z basztą w Polsce. Ulica przed wojną nosiła niemiecką nazwę Schwedterstrasse. W wiekach średnich znajdował się tu szpital św. Ducha wraz z kaplicą. Kompleks zlikwidowany został w wieku XVI.

Przy Schwederstrasse 1 przed 1945 rokiem znajdował się najstarszy w Chojnie budynek. Dawna karczma „Zum weissen Schwan” (Pod Białym Łabędziem). Została wybudowana w 1630 roku.

W okresie międzywojennym w innym przy tej ulicy budynku uruchomione zostało pierwsze w Koenigsbergu kino. Prawdopodobnie był to fotoplastykon.

W czasie działań wojennych na pocz. lutego 1945 roku uszkodzeniu uległo kilka budynków. Później ulica podzieliła los całego Starego Miasta. Domy zostały splądrowane a następnie podpalone. W zasadzie nie ocalał, żaden z przedwojennych budynków.

W 1946 roku polska administracja miasta nadała tej ulicy nową nazwę – ulica Basztowa. Dopiero w latach pięćdziesiątych rozpoczęto odgruzowywanie domów i budynków. Przez wiele lat poza niewielkim pawilonem handlowym ulica była niezabudowana.

W latach 80-ych minionego wieku wzdłuż ulicy po jej obu stronach wybudowane zostały nowe bloki mieszkaniowe. 

W związku z narastającym ruchem samochodów ciężarowych na pocz. lat 90-tych XX wieku wykonano drogowe obejście Bramy Świeckiej. Obecnie na miejscu dawnej jezdni funkcjonuje parking.

W 2001roku przeprowadzona została przebudowa skrzyżowania ulicy Bałtyckiej, Chrobrego, Szkolnej i Basztowej. Na odnotowanie zasługuje fakt, że 28.11.2001r. na tym właśnie skrzyżowaniu uruchomiona została pierwsza i jedyna jak do tej pory sygnalizacja świetlna w mieście.

W listopadzie 2020 roku ze względu na częste kolizje i wypadki drogowe skrzyżowanie przebudowano ponownie i w miejscu tym utworzono rondo. Jednocześnie zrezygnowano z zastosowania sygnalizacji świetlnej.

O ulicy tej pisaliśmy na naszym portalu tutaj:

/artykul/2689,przebudowuja-pechowe-skrzyzowanie

/artykul/2706,tu-buduja-w-chojnie-rondo-znamy-szczegoly



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 22.04.2023 07:38
Na odcinku od ronda do baszty, ulica nosiła nazwę Młyńska (przed wybudowaniem bloków), jeszcze gdy z prawej strony (patrząc od ronda w stronę baszty) funkcjonował sklep mięsny i spożywczy. A cały teren w kształcie trójkąta, na którym stoją teraz bloki (ul.Szkolna, obecna Basztowa i łącznik od Szkolnej do Basztowej) był otoczony pięknymi wierzbami,wielkim trawnikiem i ławkami.

czytelniczka 21.04.2023 13:12
Artykuł przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Dziękuję!

Reklama