Dzięki jego staraniom wybudowano chodniki w sołectwie, plac zabaw, pomnik upamiętniający rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Była zaangażowany w prace remontowe kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Piasku. Dzięki jego staraniom wstawiono witraże, wymieniono posadzkę, zbudowano ogrodzenie kościoła.
Organizował spotkania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasku. Współpracował z Kołem Gospodyń Wiejskich i miejscową szkołą podstawową.
Wpływał na poprawę estetyki poprzez akcje sprzątania wsi, zakładanie i pielęgnację klombów. Angażował i aktywizował mieszkańców. Był aktywny w organizowaniu uroczystości lokalnych jak Dni Cedyni, dożynki gminne, festiwal Cedynia na okrągło, kiermasze i jarmarki.
Był aktywnym radnym miejskim w latach 1984-1989 oraz 1990-2010, a także członkiem Zarządu Miejskiego w Cedyni.
Współtworzył lokalną grupę działania Dolnoodrzańska Inicjatywa Rozwoju Obszarów Wiejskich (DIROW) obejmującą powiaty gryfiński i pyrzycki.
W latach 2010 i 2011 organizował cykl szkoleń sołtysów i rolników z pracownikami Agencji Nieruchomości Rolnej w zakresie możliwości rozwoju gospodarstw rolnych.
Był liderem życia społecznego, autorytetem dla wielu mieszkańców. Dbał o dobro lokalnej społeczności gminy Cedynia.
Zenon Pikuła został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla gminy Cedynia”. Tytuł ten jest wyrazem wyróżnienia i uznania dla osób, które swoją działalnością zawodową i społeczną szczególnie zasłużyły się gminie w dziedzinie kultury, oświaty i nauki, sportu, ochrony życia i zdrowia, inicjatyw gospodarczych, obronności ojczyzny lub promocji gminy.
W 2018 r. uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej.
Zenon Pikuła zmarł 4 sierpnia 2022 r.
Pogrzeb odbędzie się we wtorek 9 sierpnia 2022 r. o godz. 14 w Piasku.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Napisz komentarz
Komentarze