Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:36
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama

Klub Rodzica Zastępczego. Wsparcie w blaskach i cieniach

Wspierają się nawzajem, wzmacniają swoje kompetencje rodzicielskie, razem przezwyciężają problemy i kryzysy. W województwie zachodniopomorskim rozpoczęło działalność dziewięć Klubów Rodzica Zastępczego. Docelowo takie kluby będą działać w prawie każdym powiecie Pomorza Zachodniego.
  • Źródło: rzecznik pomorze zachodnie
Klub Rodzica Zastępczego. Wsparcie w blaskach i cieniach

Autor: bg

Kluby działają po to, aby w wykonywaniu szlachetnej, ale też trudnej misji wychowania powierzonych dzieci, rodzice zastępczy nie czuli się samotni, przytłoczeni czy odizolowani. Chcemy, aby opiekunowie mogli się edukować i pogłębiać swoją wiedzę, a także udzielać sobie wzajemnego, jakże ważnego wsparcia emocjonalnego. Zależy nam też, by dzieci przebywające w pieczy zastępczej miały ze sobą kontakt i możliwość najlepszej opieki – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Projekt ma też na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego i przez to pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych. Kandydaci na rodziców zastępczych lub osoby zastanawiające się nad podjęciem tej roli mogą przyjść na spotkanie Klubu i dowiedzieć się więcej o „blaskach i cieniach” rodzicielstwa zastępczego bezpośrednio od innych rodziców zastępczych.

Kluby Rodzica Zastępczego są elementem większego unijnego projektu „Akademia Przyszłości” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Jego celem jest wsparcie w procesie usamodzielniania blisko stu wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wzmocnienie rodzinnych form opieki zastępczej. Oprócz klubów działa też Akademia Usamodzielnienia, oferująca wsparcie specjalistów, wyjazdy edukacyjne przygotowujące do procesu usamodzielniania czy szkolenia zawodowe (np. kurs prawa jazdy).

Powołane Kluby Rodzica Zastępczego są lokalnymi, samopomocowymi grupami edukacyjno-wspierającymi. Mają wzmacniać rodzinne formy pieczy zastępczej, a także zapewniać rodzinom zastępczym możliwości integracji, uzyskania potrzebnego wsparcia i edukacji. Co ważne, opiekunowie w momencie kryzysu otrzymają także pomoc w jego przezwyciężeniu. Obecnie takie kluby działają w Świnoujściu oraz w powiatach: kołobrzeskim, drawskim, świdwińskim, gryfińskim, koszalińskim, wałeckim, goleniowskim oraz kamieńskim. Pilotaż zakłada, by takie kluby działały w prawie każdym powiecie w województwie zachodniopomorskim.

Każdy z Klubów prowadzony jest przez lokalnych liderów, a więc rodziny zastępcze z danego powiatu, przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym instytucji – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Funkcja Lidera Klubu Rodzica Zastępczego jest przede wszystkim funkcją społeczną. Liderzy zostali zarekomendowani do udziału w projekcie przez pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie jako odznaczający się szczególnymi predyspozycjami osobistymi, zacięciem społecznym oraz doświadczeniem, którym chcą się dzielić z innymi rodzinami zastępczymi.

We wrześniu rozpoczęło działalność dziewięć Klubów Rodzica Zastępczego, a pierwsze spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nich 90 opiekunów. Formuła Klubów jest otwarta – zainteresowane osoby mogą do nich dołączyć w każdej chwili – dodaje Anna Bańkowska.

Każdy z liderów odbył specjalistyczne szkolenie, obejmujące 96 h zajęć warsztatowych oraz 24 h wymiany doświadczeń

Działalność klubów wspierana jest przez: Punkt Wsparcia Dziecka i Rodziny TPD w Kołobrzegu, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, Centrum Usług Wspólnych Gminy Gryfino, Fundację Nauka dla Środowiska, Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas w Wałczu, Stowarzyszenie Centrum Animacji Młodzieży w Goleniowie, PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Połczynie Zdroju. Podmioty te, zdecydowały się wesprzeć inicjatywę poprzez nieodpłatne użyczenie lokali do prowadzenia Klubów.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Akademia Przyszłości” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020, Działanie 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym. (http://www.rops.wzp.pl/wsparcie-rodziny-i-systemu-pieczy-zastepczej/projekt-akademia-przyszlosci)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama