Dlaczego w ogóle musimy się spisać?
Wiele osób buntuje się przeciw Narodowemu Spisowi Powszechnemu. Obawy budzi fakt, że jest on bardzo szczegółowy, a przecież obowiązuje RODO, do tego zewsząd słyszymy, by chronić naszą prywatność. Na pytanie to Główny Urząd Statystyczny odpowiada tylko, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie jest obowiązkowy. I każdy musi wziąć w nim udział samodzielnie przez Internet lub pozwolić na to rachmistrzowi. Inaczej będzie kara.
Odmowa we wzięciu udziału w Narodowym Spisie Powszechnym grozi karą grzywny do 5 tys. zł. Za podanie fałszywych danych natomiast grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
GUS poinformował, że złożył już ponad 160 wniosków na policję o ukaranie osób za odmowę udziału w spisie powszechnym.
Na jakie pytania musimy odpowiedzieć?
Pierwsza część dotyczy nieruchomości, musimy odpowiedzieć na pytania dotyczące formy własności, ogrzewania, powierzchni, liczby pokoi, podłączenia gazu, wody i kanalizacji i stanu technicznego budynku. Druga część jest bardzo osobista. Dotyczy relacji rodzinnych, wykształcenia, wykonywanej pracy, a jeśli nie pracujemy to dlaczego. Są jeszcze bardziej intymne pytania, na przykład na temat niepełnosprawności czy wyznania, w którym wychowuje się dzieci. Rachmistrz natomiast nie ma prawa pytać o nasz majątek, i o to ile zarabiamy. Rachmistrza obowiązuje tajemnica, a za jej złamanie grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
Spisać się można przez Internet, telefonicznie dzwoniąc pod nr telefonu 22 279 99 99, lub osobiście. Dla mieszkańców gminy Chojna urzędnicy Gminnego Biura Spisowego zorganizowali „Noc spisową” podczas której będzie można spisać się w NSP 2021. W siedzibie urzędu przy ul. Jagiellońskiej 2 czekać będą na interesantów od 7.15 do 24.00
Napisz komentarz
Komentarze