Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:55
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Niemcy: zmiany zasad przekraczania granicy. Ulgi dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Instytut im. Roberta Kocha podał w komunikacie z 7 maja 2021 r., że Polska jeszcze tylko do soboty 8 maja 2021 r. włącznie jest uznawana za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiete). Natomiast od niedzieli 9 maja 2021 r. nasz kraj jest uznawany za obszar podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet). Decyzja wchodzi w życie w niedzielę 9 maja 2021 r. o godz. 0.00. Jednak pełne skutki tej decyzji (m.in. zniesienie testów) wejdą w życie 19 maja 2021, chyba że wcześniej zostaną uchwalone przepisy uchylające te obowiązki.
Niemcy: zmiany zasad przekraczania granicy. Ulgi dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Pod uwagę przy wjeździe do Niemiec bierze się klasyfikację danego obszaru, która obowiązywała w okresie 10 dni przed wjazdem. Polska do 8 maja włącznie jest zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka, co oznacza to, że osoba która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w przeciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja) powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to posiadanie negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec.

OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POLSCE (do lub w dniu) 8 MAJA

  • przy wjeździe do Niemiec do 18 maja 2021 r. osoby te obowiązują zasady jak przy wjeździe z obszaru „Hochinzidienzgebiet”, czyli obowiązek negatywnego wyniku testu PRZED wjazdem do Niemiec

 

OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POLSCE OD 9 MAJA: Przy powrocie/wjeździe do Niemiec z Polski (od niedzieli 9 maja br.):

  • test na koronawirusa będzie można wykonać PRZED wjazdem LUB już PO przekroczeniu granicy, tj. w przeciągu 48h
  • nie będzie zatem obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu przed wjazdem do Niemiec

WAŻNE! Nie dotyczy to podróży lotniczych - wchodząc na pokład samolotu należy posiadać negatywny wynik testu.

 

Odwiedziny rodziny
▫️z obowiązku wykonywania testu będą dodatkowo zwolnione osoby, które korzystają ze zwolnień z kwarantanny na podstawie niektórych przepisów landowych, np.
✔️ osoby odwiedzające do 72h w Niemczech/Polsce rodzinę pierwszego stopnia pokrewieństwa - osoby nie będą musiały dodatkowo wykonywać testów!
 
Mały ruch przygraniczny z Polską
W ruchu przygranicznym z Polską występują ograniczenia w przypadku wjazdu na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii.
Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii - Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego.
Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu).
 

Dodatkowo należy pamiętać, iż:

  • Nadal obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna, którą można skrócić najwcześniej po 5 dniach poprzez test na koronawirusa, jeśli otrzymamy wynik negatywny (istnieją wyjątki, np. zwolnieni z kwarantanny mogą być przedstawiciele niektórych zawodów, osoby odwiedzające najbliższych krewnych czy pracownicy transgraniczni. Każdy land reguluje to we własnym zakresie, więc zalecamy informować się na stronie danego kraju związkowego).
  • Oprócz tego nadal obowiązkowa jest rejestracja wjazdu do Niemiec na www.einreiseanmeldung.de.
  • Rejestracji elektronicznej nie muszą dokonywać tylko osoby przejeżdżające przez obszar ryzyka lub przez Niemcy tranzytem i zawodowi kierowcy transportujący towary lub ludzi. Zwolnione są także osoby, które przebywały w strefie ryzyka w ramach ruchu granicznego przez okres krótszy niż 24 godziny lub na taki czas wjeżdżają do RFN.
 
Zaszczepieni
Dodatkowo w życie wchodzi od niedzieli rozporządzenie federalne dotyczące wyjątków dla zaszczepionych i ozdrowieńców.
 
Zgodnie z nowymi przepisami osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przynajmniej 14 dni wcześniej otrzymała dwie dawki preparatu (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson jedną dawkę). Podana szczepionka musi być dopuszczona przez niemiecki Instytut Paula Ehrlicha (to obecnie preparaty firm BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson). Szczepienie musi być udokumentowane, np. poprzez wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (MKS).
 
Jako osoby zaszczepione traktowani są również ozdrowieńcy, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki.
 
Osoby zaszczepione w Polsce powinny zatem posiadać wpis w MKS lub zaświadczenie o szczepieniu w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Zaświadczenie może być przedstawione w formie papierowej lub cyfrowej – informuje DW ambasada RP w Berlinie.
 
Ozdrowieńcy
Podobnie udokumentowane (testem PCR, PoC-PCR lub inną metodą amplifikacji kwasu nukleinowego) musi być przejście choroby COVID-19 u ozdrowieńców. Wynik testu powinien być w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.
 
Za potwierdzenie bycia ozdrowieńcem może służyć m.in. zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie i pozytywny wynik testu PCR z negatywnym wynikiem testu po zakończonej izolacji. Dokumenty mogą być przedstawione w formie papierowej lub cyfrowej.
Osoba taka może w Niemczech korzystać ze zwolnień w okresie 28 dni po teście potwierdzającym COVID-19 do sześciu miesięcy.
 
Zwolnienia z obostrzeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców:
  • Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą zwolnione z kwarantanny po wjeździe do Niemiec,
  • Będą mogły opuszczać mieszkanie także w czasie godziny policyjnej, o ile taka występuje w danym mieście lub powiecie.
  • Osoby te nie będą też brane pod uwagę do limitu osób przy kontaktach społecznych czy uprawianiu sportu i będą traktowane na równi z osobami przetestowanymi, jeżeli przepisy landowe przewidują dla nich zwolnienia z niektórych obostrzeń.
 
W zależności od poziomu zakażeń w danym powiecie skorzystanie z niektórych usług (np. fryzjer, kosmetyczka, wizyta w ZOO) jest możliwe dla osób posiadających negatywny wynik testu (nie starszy niż 24 godziny), zaszczepionych lub ozdrowieńców.
 
Za przetestowane uznaje się także dzieci do szóstego roku życia, które nie mają objawów COVID-19.

 

Szczegóły na stronie:

https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech?fbclid=IwAR0JWmHDsnGJ7S3DgYmUE0egZuqicoPGPSF62s-NQGV0u8lvNq808F3n8WE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uff 09.05.2021 00:44
Powoli normalnieje.

Reklama