Jedną z najważniejszych sesji nowej rady gminy jest sesja inauguracyjna.
Pierwsza sesja VIII kadencji Rady Gminy w Chojnie odbędzie się 19 listopada o godz. 13.00 o czym pisaliśmy tutaj: /artykul/282,i-sesja-viii-kadencji-rady-miejskiej-w-chojnie
Porządek obrad sesji inauguracyjnej powinien obejmować:
- Otwarcie sesji rady gminy
- Złożenie ślubowania przez radnych.
- Wybór komisji skrutacyjnej (komisji, która przeprowadzi wybór przewodniczącego rady).
- Wybór przewodniczącego rady.
- Złożenie ślubowania przez
- Zamknięcie sesji rady.
Kto i kiedy zwołuje sesję inauguracyjną?
Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. Biorąc pod uwagę, iż kadencja obecnych radnych kończy się z dniem 16 listopada 2018 roku, dopiero po tej dacie możliwym jest przeprowadzenie sesji inauguracyjnej.
Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji (tzw. przewodniczący senior). Najstarszy wiekiem radny musi wyrazić zgodę na prowadzenie obrad sesji inauguracyjnej. Brak jego zgody skutkuje, iż obrady prowadzi kolejny pod względem wieku nowo wybrany radny, który wyrazi na to zgodę.
Przewodniczący senior prowadzi obrady do momentu wyboru przez radę nowego przewodniczącego. W tym momencie przekazuje on prowadzenie obrad przewodniczącemu rady.
Jak wygląda złożenie ślubowania przez radnych?
Najważniejszym elementem sesji inauguracyjnej jest złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych. Dopiero z tą chwilą radni przystępują do wykonywania mandatu uzyskując prawa i obowiązki radnych wynikające z przepisów prawa.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radni składają ślubowanie o treści:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".
Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo "ślubuję". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg".
Radni nieobecni na pierwszej sesji rady gminy oraz radni, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.
Wybór przewodniczącego rady.
Kolejnym punktem porządku obrad sesji inauguracyjnej jest wybór przewodniczącego rady.
Pierwsza sesja nowo wybranej rady gminy nie może zostać zamknięta dopóki nie zostanie wybrany przewodniczący rady. Oznacza to, że taka sesja może trwać nawet kilka dni – wówczas w trakcie sesji zarządzane są przerwy.
Z chwilą wyboru przewodniczącego rady przejmuje on od przewodniczącego seniora dalsze prowadzenie obrad rady.
Jak wygląda złożenie ślubowania przez burmistrza?
Kolejnym elementem sesji inauguracyjnej będzie złożenie ślubowania przez burmistrza.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym objęcie obowiązków przez burmistrza następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści:
"Obejmując urząd burmistrza gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta)." Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg."
Kiedy może nastąpić zamknięcie obrad?
Z chwilą złożenia ślubowania przez burmistrza wyczerpany zostaje porządek obrad ustalony przez komisarza wyborczego. Nowo wybrany przewodniczący będzie mógł zamknąć sesję albo złożyć wniosek o zmianę porządku obrad poprzez poszerzenie porządku obrad o dodatkowe kwestie.
Wniosek o zmianę porządku obrad mogą zgłosić także radni. Decyzja w tym zakresie zapada bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.
Napisz komentarz
Komentarze