Podczas ćwiczenia w ramach treningu może zostać uruchomiony trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.
Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu wykrywania i alarmowania.
Ćwiczenia zaplanowano je na 14-15 listopada z możliwością wszakże przedłużenia o jeden dzień.
Gdzie test zostanie przeprowadzony, tego na razie nie ujawniono. Syreny zawyją jedynie w tych miejscowościach, które znajdą się na trasie przelotu statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej (scenariusz ćwiczeń zakłada uprowadzenie samolotu).
Procedurę alarmowania na terenie poszczególnych powiatów i miast powiatowych uruchamiać będzie właściwe Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego po otrzymaniu stosownego komunikatu. W związku z brakiem wcześniejszej informacji na temat trasy lotu urzędnicy w całej Polsce musieli jednak ogłosić stosowne komunikaty. Zaapelowali także do mieszkańców, by nadawanych sygnałów alarmowych nie traktowali jako rzeczywistego zagrożenia.
źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Napisz komentarz
Komentarze