Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 06:53
Reklama dogadać się w małżeństwie
Reklama

Koncepcja pomnika na placu Wolności w Cedyni

Wpływają pierwsze szkice koncepcyjne na pomnik Wolności w Cedyni. Pomysł wyszedł rok temu z Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej. Jest związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Koncepcja pomnika na placu Wolności w Cedyni

Po dyskusjach na portalach cedyniabezcenzury i chojnakulturalnie i ogłoszeniu konkursu jesteśmy coraz bliżej celu. Hasłem, symbolem łączącym dążenia sprzed 100 lat oraz nasze jest WOLNOŚĆ. To słowo jest na nowo definiowane przez kolejne pokolenia, ale jego istota jest niezmienna. Dlatego pomnik ma być pomnikiem WOLNOŚCI. Artystom zostawiamy pole do popisu co do formy.

Dziś 11 listopada 2018 r. wpłynął pierwszy szkic koncepcyjny. Związany jest z orłem wzbijającym się do lotu… Prezentujemy go w naszej fotogalerii. Zapraszamy do dyskusji. Nowy monument związany jest z przesunięciem istniejącego pomnika, który w święta narodowe, takie jak dziś, jest pomijany, ze względu na krzyże Grunwaldu. W tym miejscu miałby stanąć nowy pomnik. Na razie zostawiamy w tajemnicy. nazwisko autora jednej z konkursowych koncepcji.

Nie chcemy wracać do przeszłości budowania naszej koncepcji, ale kontakty w tym zakresie z ustępującymi władzami nie posunęły przedsięwzięcia do przodu… Ze wstępnych rozmów wiemy, że nowe władze nie będą czyniły przeszkód. Chodzi o zrealizowanie koncepcji artystycznej na cedyńskim pochyłym rynku za pieniądze darczyńców.

O pomniku ostatnio pisaliśmy tu:

/artykul/85,jestesmy-zdeterminowani-w-postawieniu-pomnika-na-100-lecie-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ms 21.11.2018 06:53
Taki pomnik już stoi w m. Stołeczna przed pałacem....

Gacek 18.11.2018 16:27
W dziejach ludzkości było wiele" ustrojów" czyli sposobu sprawowania władzy i stosunków międzyludzkich. W zasadzie wszystkie nieudane. Jednym z nich był komunizm a u nas socjalizm, czyli trochę prywaty a w większości państwowe. Komunizm można można jednoznacznie potępić ale i ten system wniósł wiedzę w tym temacie, którą możemy wykorzystać do budowy innego lepszego bytu człowieka i nie dopuścić do jego powrotu. Natomiast chwalenie państw zachodu za walkę z Polską Ludową jest niewłaściwe, gdyż równocześnie niszczono tę część narodu, która była przeciwna komunie. Porównał bym to do chirurga, który zamiast chorą rękę wyleczyć, ją usunął. System odszedł ale natura i człowiek zostali. I o nich opowiadajmy. Wspomnienia są i powinny być piękne.

P. Piotr 18.11.2018 18:08
Dzięki. Świetny program!

breton 18.11.2018 12:07
Mają pomysł to niech go realizują.

super 18.11.2018 09:57
Ludzie, ale w TVP 1 w niedzielę o g.17:25 ponownie będzie wyemitowany rewelacyjny film dokumentalny" Niepodległość" - archiwalne, w znacznej mierze niepublikowane wcześniej filmy z lat 1918-1924 - zrekonstruowane cyfrowo, pokoloryzowane. Niesamowite doznania, jakby wejścia w tamtą epokę - tym większe, że wg mojej oceny SPOWOLNIONO klatki, gdyż kiedyś kręcono w innym tempie, z lekka" poklatkowo", wskutek czego miało sie wrażenie przyspieszonego ruchu - a tu widzimy pełne barw ujęcia, postacie historyczne jakby sfilmowane wczoraj.

Carl 17.11.2018 23:51
Pewne jest, że zmiana nastapić musi.

gość 15.11.2018 21:02
Podaj w milionach liczby ofiar w Polsce - czy były masowe rozstrzeliwania (lub w średniowieczu masowe ucinania głów toporem), czy masowo rabowano majątek pod pretekstem, ze trzeba go znacjonalizować albo oddać królowi, czy były prześladowania ze względu na rasę, pochodzenie społeczne. Polska była wyjątkowo tolerancyjnym, wolnym krajem, gdzie schronili się Żydzi - do roku 1945 (wyjątkiem sa też zabory rosyjski i pruski, gdzie panowała dyktatura)- od tego roku mieliśmy po raz 1. w historii pod szyldem polskiego rządu (w istocie był przywieziony z Moskwy, złożony z degeneratów polskich lub z Żydów i Rosjan) mordowano masowo, i to bohaterów polskich walk narodowowyzwoleńczych, a także prześladowano kler, niektórych księży mordowano.--- Jeśli nie widzisz różnicy między ustrojami oświeconej monarchii czy demokratycznymi a totalitarnymi (komunistycznymi i nazistowskimi), to albo sie lecz, albo zapoznaj z historią.

kapryss 15.11.2018 20:45
Pomnik to historia nie zmieniajmy wszystkiego bo za 50 60 lat ktos stwierdzi że dzisiejsze czasy to pomyłka i bedzie wszystko znowu odkręcal.

historyk amator 15.11.2018 20:53
Zkim ty zęś się na łby zaminił? Czy ty w ogóle przeczytałeś choć jedną książkę np. o komunizmie?! A o nazizmie? Twoim zdaniem pogląd na te dwa totalitarne systemy po spowodowaniu przez nie śmierci ok.130 mln osób może ulec zmianie? Przypominam, sami Lenin i Stalin doprowadzili do śmierci kilkudziesięciu milionów osób (90% udziału w tej liczbie ma Stalin), dalej: Mao tse tung - ok.50-70 mln, inni to Pol Pot (3 mln), reżimy w Wietnamie, Korei Pn., Gwatemali, itd. Ofiary w Polsce: Sowieci wywieźli na wschód ok.1 mln do 1, 5 Polaków, z tego wrócił mały ułamek, potem dziesiątki tysięcy patriotów wcześniej heroicznie walczących z Hitlerem były mordowane po udawanych procesach sądowych, następnie były skrytobójstwa UB, SB, dręczenie ludzi przez te służby, zmuszanie do emigracji, cenzura, izolowanie narodu od świata, niewydolna gospodarka, itd.

emeryt 15.11.2018 20:23
Narzekamy że gdzieś niszczy się pamiątki dawnych kultur, arabowie niszczą stare zabytki, my chcemy niszczyć to co poniemieckie po komunie czy po ruskich. Nawet w naszym mieście my sami zniszczyliśmy cmentarz niemiecki ale podnosimy larum o o niszczenie cmentarza we Lwowie, nie niszczmy historii i jej pamiątek niech pozostanie dla potomnych.

Aron 15.11.2018 20:59
Dajcie wreszcie święty spokój, nie czepiajcie się tego co było a nie jest ! Każdy z nas ma swój życiorys a w nim te lepsze i gorsze chwile, decyzje lub czyny za które się wstydzi bądż nie chce o nich pamiętać. Historia to zupełnie coś innego ! Dzisiejsi partyjniacy z P i S -u stawiają na piedestal ś. p. Lecha Kaczyńskiego którego zaslugi ograniczają się tylko do katastrofy smoleńskiej. Dziwne, że o Lechu Kaczyńskim mówi się dziś bo jakoś to nazwisko nie przewijało się w latach 80 -tych. Dopiero okrągły stół ukazał braciszków Kaczyńskich a następnie fakt wywalenia przez Wałęsę obu z pałacu !Przypomnę tym, piszącym teksty bez znajomości historii Chojna czy Cedynia były miastami niemieckimi! Dziś są miastami prawdziwie polskimi. To tu właśnie zjechali Polacy z różnych stron by tworzyć nową rzeczywistość.

obserwator przyrody 14.11.2018 10:52
A jaki to orzeł? Chodzi o gatunek.

aspirant 13.11.2018 15:16
Orreł powinien wylatywać z gniazda a dokoła powinno go pilnować 3 wojów : Lech, Czech i Rus.

prokreacjonalista 13.11.2018 11:53
Lepsza koncepcja niż antykoncepcja.

pikanto 12.11.2018 20:35
Orzeł biały? Czy moze czerwony jak w herbie Cedyni? A może biało-czerwony?

gryzik 12.11.2018 18:47
Tylko żeby przypominał prawdziwego orła!

kumak 12.11.2018 14:06
Taki orzeł wzbijający się do lotu to piękna rzecz. Musi tylko być odpowiednio duży. Widziałem taki z drewna. Robi wrażenie.

Nipodległy 12.11.2018 08:23
Andrzej sam pisałeś te komentarze

wuj Sam 12.11.2018 10:40
Sam pisze komentarze, sam artykuły, sam rysuje rysunki i co tam jeszcze chce twoja sama paranoja.

Reklama